Gıda bozulmalarının tespı̇tı̇ ı̇çı̇n aronya antosı̇yanı̇nleri bazlı kolorı̇metrı̇k filmlerin geliştirilmesi
Development of colorimetric films based on aronia anthocyanins for the detection of food spoilage
  1. Tez No: 999739
  2. Yazar: TAYİBE YAĞMUR EKER ÇAKIROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Son zamanlarda, biyolojik bazlı malzemelerden üretilen ve aynı zamanda çevre dostu olan akıllı tazelik göstergesi ambalajlarına yönelik pazar önemli ölçüde büyümüştür. Bu çalışmada, akıllı gıda ambalajlarında uygulanabilen Aronya (AR) antosiyaninleri, gellan gamı (GG), nişasta (ST) ve ksantan gamı (XG) matrislerine entegre edilmiştir. Matrislerin ve AR antosiyaninlerinin nasıl etkileştiğini değerlendirmek için Fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi (FTIR) ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) kullanılmıştır. Amaç, üretilen matrislerin asidik ve bazik gazlara maruz kaldığında renk değişimi ilkesinden yararlanmak ve matrisleri tavuk göğsündeki bozulmayı izlemek için akıllı bir kolorimetrik pH göstergesi olarak kullanmaktır. 35 mg AR özütü içeren GSX-AR3 filmi, farklı tampon çözeltilerinde önemli renk değişimleri göstermiştir. Tavuk tazelik testi sırasında, +4 °C'de buzdolabı koşullarında depolamanın yedinci gününde filmlerin renginde önemli bir değişiklik gözlenmiştir. Deneysel sonuçlar, bu renk değişimlerinin görsel olarak ayırt edilebilir olduğunu ve ayrıca toplam uçucu bazik nitrojen (TVB-N) ve toplam canlı sayım (TVC) sonuçlarıyla ilişkili olduğunu göstermiştir. Önemli bir tazelik göstergesi olarak, filmlerin amonyağa duyarlılığı, gaza maruz kaldıklarında pembemsi kırmızıdan sarımsı yeşile belirgin renk değişimiyle gösterildi. Önerilen akıllı gösterge, yüksek protein içeriğine sahip gıdaların tazeliğini tespit etmek için kullanılabilir. Biyolojik olarak parçalanabilir ve pH'a duyarlı film, akıllı gıda ambalajlarında uygulanma potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
The market for intelligent freshness indicator packaging made of bio-based materials that is also environmentally friendly has grown significantly in recent times. In this study, Aronia (AR) anthocyanins were integrated into gellan gum (GG), starch (ST), and xanthan gum (XG) matrices, which can be applied in smart food packaging. To assess how matrices and AR anthocyanins interacted, Fourier transform infrared spectroscopy (FTIR) and scanning electron microscopy (SEM) were employed. The aim is to exploit the principle of color change of the produced matrices when exposed to acidic and basic gases and use the matrices as a smart colorimetric pH indicator to monitor spoilage in chicken breast. GSX-AR3 film containing 35 mg of AR extract showed significant color changes in different buffer solutions. During the chicken freshness test, a substantial change in the color of the films was observed at seventh day of storage in refrigerator conditions at +4 °C. Experimental results demonstrated that these color changes were visually distinguishable and also correlated with the total volatile basic nitrogen (TVB-N) and total viable count (TVC) results. As a crucial freshness indicator, the films' sensitivity to ammonia was demonstrated by their obvious color shift from pinkish-red to yellowish-green when exposed to the gas. The proposed intelligent indicator can be used to detect the freshness of foods with high protein content. The biodegradable and pH sensitive film has the potential to be applied in smart food packaging.