ELUCIDATING THE PUTATIVE FUNCTIONS OF NLRP7 IN ONCOGENESIS
ONKOGENEZDE NLRP7'NİN VARSAYILAN FONKSİYONUNUN AYDINLATILMASI
- Tez No: 999764
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN ERKOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
Özet
NLRP7, yalnızca primatlara özgü bir Nod-benzeri reseptör olup, sitozolik PAMP ve DAMP moleküllerini algılayan bir model tanıma reseptörüdür. Bağışıklık sistemi ve üreme dokularında, özellikle plasenta, yumurtalık ve testislerde ifade edilir. Endometriyal, kolorektal ve embriyonal karsinomlarda yüksek düzeyde ekspresyonu, tümör gelişiminde rol oynayabileceğini düşündürmektedir. Bu çalışmada, NLRP7'nin kanser kök hücreliği, hücre proliferasyonu/ölümü ve tümör bağışıklık mikroçevresi üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Kullanılan yaklaşımlar arasında SCID farelerde ksenogreft tümör modelleri, KRAS ve P53 değişikliklerini içeren yolak analizleri ve NLRP7 'nin hücre döngüsü ile hücre iskeleti üzerindeki etkilerini inceleyen in vitro deneyler yer almaktadır. Elde edilen veriler, dominant-negatif P53 (P53DD) içeren fibroblastlarda NLRP7' nin mikrotübülleri stabilize ettiğini ve mikrotübül stabilizatörü Paclitaxel'e karşı direnç sağladığını göstermiştir. Tera-2 embriyonal karsinom hücrelerinde NLRP7 aşırı ekspresyonu, G2/M fazında birikimi artırmış ve hücre döngüsünü hızlandırmıştır. Bu durumun, Cyclin E ve Cyclin A düzeylerindeki artışa bağlı olduğu düşünülmektedir. Bu siklin dinamikleri, G1 fazı kısalmış ve hızlı bölünme kapasitesine sahip pluripotent kök hücre özellikleri ile benzerlik göstermektedir. Sonuç olarak, NLRP7'nin hücre iskeleti ve döngüsünü düzenleyerek tümör hücrelerinde kök hücre benzeri özellikleri artırdığı ve bu yönüyle proto-onkogen bir rol üstlenebileceği gösterilmiştir. Bu bulgular, NLRP7 'nin yüksek düzeyde ifade edildiği kanserlerde yeni tedavi stratejileri geliştirilmesine yönelik potansiyel bir hedef olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
NLRP7 is a primate-specific member of the Nod-like receptor (NLR) family, a group of cytosolic pattern recognition receptors that sense pathogen- and damage-associated molecular patterns. It is expressed in immune and reproductive tissues, including the placenta, ovaries, and testes. Elevated NLRP7 expression has been reported in endometrial, colorectal, and embryonal carcinomas. This project aims to investigate the role of NLRP7 in cancer, focusing on its potential effects on cancer stemness, cell proliferation or death, and the tumor immune microenvironment using xenograft assays, oncogenic KRAS and P53-altered pathway models, and cell cycle and cytoskeleton cell studies. Experimental findings reveal that in fibroblasts harboring a dominant-negative P53 (P53DD), NLRP7 stabilizes microtubules and confers resistance to the tubulin-stabilizing agent Paclitaxel. In Tera-2 embryonal carcinoma cells, overexpression of NLRP7 in Tera-2 cells leads to increased accumulation in the G2/M phase and faster cell cycle progression, likely driven by altered expression of cyclins. In pluripotent stem cells (PSCs), a shortened G1 phase and elevated levels of Cyclin E and Cyclin A promote rapid proliferation. Similar cyclin dynamics observed in NLRP7-overexpressing cancer cells may underlie enhanced stemness characteristics. Altogether, this study highlights a proto-oncogenic role for NLRP7 in cancers with high expression of the gene. By influencing cytoskeletal organization, cell cycle dynamics, and possibly cancer stemness, NLRP7 emerges as a promising target for novel therapeutic strategies in treating NLRP7-expressing tumors.