Alkol'ün sigara dumanı ekstresi varlığında ve yokluğunda primerbronş epitel hücrelerinde proinflamatuvar sitokin genlerinin ekspresyonuna etkisi
Effect of alcohol on the expression of proinflammatory cytokine genes in primary bronchial epithelial cells in the presence and absence of cigarette smoke extract
  1. Tez No: 999842
  2. Yazar: BETÜL TİMUÇİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Alkol, dünya genelinde yaygın biçimde tüketilen, bağımlılık potansiyeline sahip psikoaktif bir maddedir ve yalnızca ekonomik ve sosyal sonuçlar doğurmakla kalmayıp insan sağlığı üzerinde de önemli olumsuz etkiler yaratmaktadır. Merkezi sinir sistemi ve gastrointestinal sistem üzerindeki etkileri görece iyi incelenmiş olsa da, hava yolları ve akciğerler üzerindeki etkileri yeterince aydınlatılamamıştır. Bu çalışma, alkol maruziyetinin, sigara dumanı ekstresi (SDE) varlığında ve yokluğunda, insan bronşiyal epitel hücrelerinde proinflamatuvar sitokin genlerinin (IL6, IL8, TNFα) ekspresyonuna etkisini ortaya koymayı amaçlamıştır.Çalışmada insan bronşiyal epitel kökenli BEAS-2B hücre hattı ve primer bronşiyal epitel hücreleri (PBEH) kullanılmıştır. Hücreler tek başına etanol ile(1 ve 5 mM) veya tek başına SDE ile (%2,5 ve %5) ya da kombine (etanol + SDE) biçimde 12 saat ve 24 saat süreyle muamele edilmiştir. Hücresel toksisite ve canlılık, BEAS-2B hücrelerinde 0,1–100 mM aralığındaki etanol konsantrasyonlarına ek olarak %2,5 ve %5 SDE ile (ve bunların kombinasyonlarıyla) yapılan maruziyetlerden sonra MTT testi ile değerlendirilmiştir. Proinflamatuvar sitokin genlerinin (IL6, IL8, TNFα) mRNA düzeyleri, toplam RNA izolasyonunu takiben cDNA sentezi yapılarak, kantitatif gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu (qRT-PCR) ile analiz edilmiştir. Primer bronş epitelinde (sağlıklı, sigara içen ve KOAH) sitokin dinamikleri zamana ve eş maruziyet koşullarına bağlı olarak belirgin biçimde farklılaşmıştır. Sağlıklı hücrelerde IL-8 ekspresyonu 12. saatte geçici bir artış göstermiş, 24. saatte ise çoğunlukla bazal düzeylere dönmüştür; sigara içen ve KOAH kaynaklı hücrelerde IL-8 yanıtı 12–24 saat boyunca genel olarak düşük kalmıştır. IL-6 için üç grupta da qPCR'da özgül ve tekrarlanabilir amplifikasyon elde edilememesi, bu genin karşılaştırmalı analizini kısıtlamıştır. TNF-α açısından sağlıklı epitelde yalnızca sınırlı dalgalanma izlenmiş, 24. saate doğru belirgin bir yükseliş saptanmamıştır; sigara içen ve KOAH epitelinde ise ekspresyon çoğunlukla baskılanmıştır. Eş maruziyet koşullarında, %2,5 SDE ile 1 mM etanol kombinasyonu 24. saatte IL-8'i anlamlı biçimde yükseltirken, aynı SDE düzeyinde 5 mM etanol artışı sınırlamış; IL-6 ve TNF-α için de 1 mM etanolde geç dönemde artış eğilimi, 5 mM etanolde ise baskılanma öne çıkmıştır. Bu bulgular, alkol ve sigara dumanının birlikte etkisinin hava yolu epitelinde proinflamatuvar yanıtı doz–zaman bağımlı olarak yeniden ayarladığını; orta yükte proinflamasyonun güçlenirken, daha yüksek etanol dozlarında baskılanmanın belirginleştiğini göstermektedir. Klinik yorumun güçlendirilmesi için protein düzeyi doğrulamaları ve epitel bariyer fonksiyonuna ilişkin ölçümlerin eklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Alcohol is a widely consumed psychoactive substance with addictive potential that imposes not only economic and social burdens but also substantial adverse effects on human health. While its actions on the central nervous and gastrointestinal systems are relatively well characterized, its impact on the airways and lungs remains insufficiently defined. This study aimed to determine how alcohol exposure, in the presence or absence of cigarette smoke extract (CSE), influences the expression of pro-inflammatory cytokine genes (IL6, IL8, TNFα) in human bronchial epithelial cells. We employed the BEAS-2B cell line and primary bronchial epithelial cells (PBECs). Cells were treated with ethanol alone (1 or 5 mM), CSE alone (2.5% or 5%), or their combinations (ethanol + CSE) for 12 or 24 hours. In BEAS-2B cells, cellular toxicity and viability were assessed by MTT following exposure to ethanol (0.1–100 mM), 2.5% or 5% CSE, and their combinations. mRNA levels of IL6, IL8, and TNFα were quantified by qRT-PCR after total RNA isolation and cDNA synthesis. Cytokine dynamics in primary bronchial epithelium (healthy donors, smokers, and COPD) varied with time and co-exposure conditions. In healthy cells, IL-8 expression showed a modest rise at 12 hours and largely returned to baseline by 24 hours; in smoker-derived and COPD cells, IL-8 remained generally low across 12–24 hours. For IL-6, specific and reproducible amplification could not be obtained by qPCR in any group, precluding comparative analysis. TNF-α exhibited only limited fluctuations in healthy cells without a clear increase toward 24 hours, whereas expression was mostly suppressed in smoker-derived and COPD epithelium. Under co-exposure, 2.5% CSE combined with 1 mM ethanol markedly elevated IL-8 at 24 hours, while the same CSE level with 5 mM ethanol produced only a modest increase. For IL-6 and TNF-α, a late-phase increase was evident with 1 mM ethanol, whereas 5 mM ethanol tended to suppress expression. Collectively, these findings indicate that alcohol and cigarette smoke jointly recalibrate the proinflammatory response in airway epithelium in a dose- and time-dependent manner: moderate exposure favors heightened inflammation, while higher ethanol doses promote suppression. To strengthen clinical interpretation, future work should include protein-level validation and assessments of epithelial barrier function.