Routing Engine for Commercial Flights
Ticari Uçuşlar İçin Rota Motoru
  1. Tez No: 999978
  2. Yazar: İBRAHİM MIZRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANNALISA RICCARDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Mechanical Engineering, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Unıversıty Of Strathclyde
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine ve Havacılık Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Rota motoru (routing engine), belirli yöntemler, yaklaşımlar veya sistemler kullanarak uçakların uçuş rotası hakkında bilgi sağlayabilen bir araçtır. Bu tezde, geçmiş uçuş verilerini kullanarak ticari uçuşların rotasını öngörecek bir rota motoru tasarlamak amaçlanmıştır. Söz konusu veriler, dünyanın pek çok bölgesindeki uçuşlara dair gerçek zamanlı veriler sağlayan küresel bir uçuş izleme sistemi olan Flightradar24.com adresinden alınmıştır. Bu siteden elde edilen iki tür (iç hat ve dış hat) uçuş rotası verisi kullanılmıştır: İlk rota, Flybe Regional Airline tarafından gerçekleştirilen BE 574 uçuşu çerçevesinde 28 Mayıs 2016 ile 2 Eylül 2017 tarihleri arasında Newquay'den Glasgow'a doğru yapılan 33 rotadan oluşan iç hat rotasıdır. İkinci rota, Ryanair Airlines tarafından gerçekleştirilen FR 7342 uçuşu çerçevesinde 24 Mayıs 2016 ile 3 Ekim 2017 tarihleri arasında Glasgow'dan Roma'ya doğru yapılan 113 rotayı kapsaya dış uçuş rotasıdır. Bu verilerde zaman damgası (timestamp), UTC, çağrı kodu (callsign), enlem (latitude), boylam (longitude), irtifa (altitude), hız (speed) ve yön (direction) gibi uçuşla ilgili parametreler bulunmaktadır. Uçuşlar ayrıca kendi uçuş numaraları ile de adlandırılmaktadır. Buna ek olarak, uçuş rotası tahminlerinde doğruluğu artırmak amacıyla Bayes Teoremi gibi olasılıksal yöntemler ile regresyon ve kümeleme yaklaşımları olarak bilinen temel makine öğrenmesi yöntemleri kullanılmıştır. Başka bir ifadeyle, bu yöntemler kullanılarak elde edilen veriler arasındaki ilişkileri bulmak üzere bir model geliştirilmiştir. Ardından, ticari uçuşlar için bir rota motoru tasarlamaya yönelik gerekli yöntem ve denklemler sunulmuştur. Tüm bunların yanı sıra, literatürdeki uçuş rotası (trajectory) tahminine yönelik çalışmalar da incelenmiştir. Bu çalışmalardan bazıları, geliştirilen modelin doğruluğunu artırabilecek nitelikte olup, gelecekte yapılacak çalışmalar (future work) bölümünde ele alınmıştır. Ayrıca, ticari havayollarının çatışma bölgelerine veya yasaklı bölgelere (conflicted and banned zones) yaklaşımı, literatürden elde edilen bilgiler ışığında gelecek çalışmalar bölümünde açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Routing engine is a kind of tool which can provide the information about the route of the flight for aircraft by using the specific methods, approaches or systems. In this dissertation project, it is aimed to design a route engine which can predict the trajectory of the flights for commercial flights by using the historical flight data. These data was taken from the website Flightradar24.com, which is a global flight tracking system providing the real-time information about the flights in many parts of the World. Two flight routes data obtained from this website, domestic and international, have been used: The first route is the domestic flight consisting of 33 routes between May 28, 2016 and September 2, 2017 from Newquay to Glasgow, BE 574, operated by Flybe Regional Airline. The second route is the international flight consisting of 113 routes between May 24, 2016 and October 3, 2017 from Glasgow to Rome, FR 7342, conducted by Ryanair Airlines. These data contains parameters related to the flight such as timestamp, UTC, callsign, latitude, longitude, altitude, speed and direction. They are also named by their flight numbers. In addition to this, probabilistic methods such as Bayes Theorem and some fundamental machine learning approaches known as regression and clustering have been used to improve the precision of our prediction when estimating flight trajectories. In other words, the model was developed to find the relation between the data obtained by using all these methods. Then, the methods and equations necessary to design a routing engine for commercial flights were given. Apart from all these, studies on the prediction of the flight trajectory in the literature have been investigated. Among these studies, some of which may enhance the accuracy of the model were mentioned in the future work section. Additionally, the response of commercial airlines to conflicted and banned zones was explained with regards to the information obtained from the literature in the future work section.