In vitro modeling of early donor-recipient immune interactions for liver graft tolerance: Evaluation of soluble CD83 modulation
Karaciğer greft toleransı için erken donör-resipiyent immün etkileşimlerinin in vitro modellemesi: Çözünür CD83 modülasyonunun değerlendirilmesi
- Tez No: 999992
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM ARIKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Karaciğer naklinde ömür boyu immünosupresyon gereksinimi, özellikle pediatrik hastalarda, en önemli zorluklardan biri olmaya devam etmektedir. Bu çalışma, erken donör-alıcı immün etkileşimlerini in vitro ortamda modelleyerek çözünür CD83 (sCD83) molekülünün immün düzenleyici potansiyelini değerlendirmeyi amaçlamıştır. Toplam 18 karaciğer nakli alıcısından elde edilen PBMC'ler anti-CD3/CD28 ve donör karaciğer homojenatları ile uyarılmış, ardından aktive T hücreleri naif B hücreleri ve TFH hücreleriyle birlikte transwell sistemi içinde, sCD83 varlığında ya da yokluğunda ko-kültüre edilmiştir. Dokuz gün sonunda, CIITA ve FOXP3 gen ekspresyonları qPCR ile, IL-6, IL-10 ve IL-21 düzeyleri ise ELISA yöntemiyle analiz edilmiştir. sCD83 tedavisi T hücre aktivasyonunu baskılamamış olsa da, aktive T hücreleriyle yapılan ko-kültürler B hücrelerinde CIITA ekspresyonunun anlamlı şekilde azalmasına neden olmuş, bu da erken plazma hücresi farklılaşmasını düşündürmüştür. FOXP3 düzeyleri değişmeden kalırken, sitokin analizi IL-6'da azalma ve IL-10'da artış göstermiş, bu da düzenleyici bir immün ortamın geliştiğine işaret etmiştir. Bu hasta kaynaklı model, erken alloimmün yanıtların etkili bir simülasyonunu sunmakta ve sCD83'ün bağlama özgü etkilerini ortaya koymaktadır; molekülün greft toleransındaki rolünün daha kapsamlı anlaşılabilmesi için ileri hücre ve organoid temelli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Lifelong immunosuppression remains a major challenge in pediatric liver transplantation, underscoring the need for strategies that promote immune tolerance. This study aimed to model early donor–recipient immune interactions in vitro and assess the immunomodulatory potential of soluble CD83 (sCD83). Peripheral blood mononuclear cells from 18 liver transplant recipients were stimulated with anti-CD3/CD28 and donor liver homogenates, followed by co-culture of activated T cells with naïve B cells and T follicular helper cells in a transwell system, with or without sCD83 treatment. After 9 days, gene expression of CIITA and FOXP3 was analyzed by qPCR, and cytokine levels (IL-6, IL-10, IL-21) were measured via ELISA. While sCD83 did not suppress T cell activation, co-cultures with activated T cells resulted in significant downregulation of CIITA in B cells, suggesting early plasma cell differentiation, with no change in FOXP3 expression. Notably, cytokine analysis revealed reduced IL-6 and elevated IL-10 levels, indicating a shift toward a regulatory immune phenotype. This patient-derived co-culture model effectively simulates early alloimmune responses and highlights a context-dependent immunomodulatory role of sCD83, warranting further investigation using diverse cellular and organoid systems.