Özşefkat ve öznel iyi oluşun çocukların psikolojik sağlamlığı üzerindeki yordayıcı rolü : Anneler üzerinden bir inceleme
The predictive role of self-compassion and subjective well-being on children's psychological resilience: An examination through mothers
  1. Tez No: 999991
  2. Yazar: ECEM GÜLDALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, annelerin öz şefkat düzeyi ve öznel iyi oluş halinin çocukların psikolojik sağlamlık düzeyini yordama durumunu incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılarak yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini Bursa ili Nilüfer ilçesinde yaşayan, 8–10 yaş aralığında 151 çocuk ve bu çocukların anneleri olan 151 anne oluşturmaktadır. Veri toplama sürecinde Demografik Bilgi Formu, Öz Duyarlılık Ölçeği, Öznel İyi Oluş Ölçeği ve Çocuk ve Gençler İçin Psikolojik Sağlamlık Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizi SPSS programı aracılığıyla gerçekleştirilmiş; değişkenler arasındaki ilişkilerin incelenmesi için korelasyon analizi, gruplar arası farkların belirlenmesi için karşılaştırma analizleri ve yordayıcı ilişkilerin test edilmesi amacıyla basit ve çoklu regresyon analizleri uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre annelerin öz şefkat düzeyi ve öznel iyi oluş hali, çocukların psikolojik sağlamlık düzeyini istatistiksel olarak anlamlı biçimde yordamaktadır. Elde edilen sonuçlar, ebeveynlerin psikolojik iyi oluşlarının çocukların psikolojik dayanıklılığı üzerinde önemli bir rol oynadığını göstermektedir. Bu bulgular, çocukların psikolojik sağlamlığını desteklemeye yönelik önleyici ve geliştirici müdahalelerde ebeveynlere yönelik psikoeğitsel çalışmaların önemine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the predictive role of mothers' self-compassion and subjective well-being on children's psychological resilience. The research was conducted using a correlational survey design, one of the quantitative research methods. The sample consisted of 151 children aged between 8 and 10 years and their 151 mothers aged between 25 and 48, residing in the Nilüfer district of Bursa, Turkey. Data were collected using a Demographic Information Form, the Self-Compassion Scale, the Subjective Well-Being Scale, and the Child and Youth Resilience Measure. Data analyses were carried out using the SPSS software. Correlation analysis was employed to examine the relationships among variables, group comparison methods were used to identify differences between groups, and simple and multiple regression analyses were conducted to test the predictive effects of the variables. The results of the regression analyses indicated that mothers' levels of self-compassion and subjective well-being significantly predicted children's psychological resilience. These findings suggest that parents' psychological well-being plays a crucial role in supporting children's psychological resilience. The results highlight the importance of parent-focused psychoeducational and preventive interventions aimed at enhancing children's psychological resilience.