Exploring the relationship between mindset and foreign language anxiety in English preparatory programs
İngilizce hazırlık okullarında zihniyet ve yabancı dil kaygısı arasındaki ilişkinin araştırılması
- Tez No: 1000371
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENİSA MEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de bir vakıf üniversitesinin hazırlık programında İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen Türk öğrencilerin, zihniyetleri ve yabancı dil kaygıları arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Çalışma ayrıca öğrencilerin zihniyetleri ve yabancı dil kaygılarını hem ayrı ayrı incelemekte hem de bu iki kavramın öğrencilerin cinsiyet, eğitim gördüğü lise türü, yabancı dil seviyesi ve başka bir yabancı dili konuşup konuşmaması gibi bazı değişkenlerle ilişkisini incelemektedir. Bu çalışmaya hazırlık okulunda kayıtlı olan 218 A1 (başlangıç) ve A2 (ön-orta) seviyesindeki öğrenci katılmıştır. Sonuçlar, öğrencilerin orta düzeyde yabancı dil kaygısına sahip olduklarını ve sabit zihniyete (fixed mindset) daha eğilimli olduklarını göstermiştir. Zihniyet ve yabancı dil kaygısı arasında bir ilişki saptanmamıştır. Sonuçlar ayrıca, öğrencilerin yabancı dil kaygı seviyelerinin, yabancı dil yeterlilikleri ve başka bir yabancı dil konuşup konuşmamaları açısından farklılık gösterdiğini saptamıştır. Ancak öğrencilerin yabancı dil kaygı düzeylerinin, cinsiyetleri ve lise geçmişleri açısından anlamlı bir farklılık göstermediği belirlenmiştir. Son olarak, bu çalışma, öğrencilerin zihniyetinin erkek ve kız öğrencilerde önemli ölçüde farklı olduğunu bildirdi. Bununla birlikte, öğrencilerin zihniyetleri, lise geçmişleri, yabancı dil yeterlilikleri ve başka bir yabancı dil konuşup konuşmamaları açısından farklılık göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to examine the relationship between mindset and FLA of Turkish EFL learners at preparatory program in a private university in Turkey. Specifically, the study attempted to investigate the mindset and the FLA levels of the students separately and in relation to students' demographical variables such as gender, high school background, L2 proficiency and knowledge of other foreign languages. Data were collected from 218 A1 (Elementary) and A2 (Pre-intermediate) level students enrolled in the English preparatory program. The results revealed that students had moderate levels of FLA and they were apt to have a fixed mindset. Besides, the findings indicated no significant relationship between the FLA levels and the mindset of the students. In addition, the results showed that students' FLA levels differed in terms of their L2 proficiency and knowledge of other languages. However, no significant difference was found in the FLA levels of the students in terms of their gender and high school background. Finally, the present study reported that students' mindset differed significantly in male and female students. However, their mindset did not differ significantly in terms of their high school background, L2 proficiency and knowledge of other languages. The obtained findings offer some pedagogical implications for English language preparatory programs.