Geleneksel ve modern kentsel dokunun yaya seviyesi termal konfor parametrelerinin karşılaştırılması
Comparison of traditional and modern urban fabric's thermal comfort parameters at pedestrian-level
- Tez No: 1000776
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELAHATTİN ERSOY, DOÇ. DR. ENES YAŞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık ve Yapılı Çevrenin Yenilenmesi Bilim Dalı
Özet
Geleneksel konut dokuları, mikro iklim duyarlılık ve yerel malzeme kullanımı prensipleri doğrultusunda, çevresel verilerle uyumlu ve pasif iklimlendirme stratejilerini önceleyen bir morfoloji sergilemektedir. Ancak günümüzde, küresel üretim süreçleri ve teknolojik determinizm sonucunda ortaya çıkan“evrensel tipoloji”anlayışı; iklim, topografya ve yerel inşa kültüründen izole bir mimari dilin oluşmasına yol açmıştır. Geleneksel kent dokusunun ekolojik ve morfolojik niteliklerinden kopan bu modern gelişim süreci, yüksek enerji tüketimine dayalı mekanik sistemlerle desteklenen ve mekânsal kimlikten yoksun birbirinin aynısı kent parçalarının üretilmesine neden olmaktadır. Geleneksel dokuda dar sokaklar ve avlular aracılığıyla sağlanan mikro iklim dengesi, modern dokudaki geniş yollar ve ayrık nizam bloklar nedeniyle sekteye uğramaktadır. Modern yerleşimlerdeki yüksek yüzey/hacim oranı ve artan asfalt ve beton yüzey alanı, kentsel radyasyon emilimini artırarak dış mekân termal konforunu olumsuz yönde etkilemektedir. Bu çalışma, 2 farklı iklim bölgesinde iki farklı kentsel dokunun en sıcak ve en az sıcak dönemlerinde sunduğu dış mekân termal konfor verilerini Envi-met simülasyonları aracılığıyla ortaya koyarak, karşılaştırma yapılmıştır. Yapılan bu karşılaştırmalar sonuçlarına bağlı olarak öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Traditional housing structures exhibit a morphology that prioritizes passive climate control strategies and is consistent with environmental data, guided by the principles of microclimate sensitivity and the use of local materials. However, today, the concept of“universal typology”that has emerged as a result of global production processes and technological determinism has led to the formation of an architectural language isolated from climate, topography, and local building culture. This modern development process, detached from the ecological and morphological qualities of the traditional urban fabric, has resulted in the production of identical urban fragments, supported by high energy consumption-based mechanical systems and lacking spatial identity. The microclimate balance provided by narrow streets and courtyards in the traditional fabric is disrupted by the wide roads and detached blocks in the modern fabric. The high surface/volume ratio and increased asphalt and concrete surface area in modern settlements increase urban radiation absorption, negatively affecting outdoor thermal comfort. This study compares the outdoor thermal comfort data provided by two different urban fabrics in two different climate zones during summer and winter periods through Envi-met simulations. Recommendations have been developed based on the results of these comparisons.