The military AI competition between the United States and China: Is it an arms race?
Amerika Birleşik Devletleri ve Çin arasındaki askeri yapay zeka rekabeti bir silahlanma yarışı mı?
- Tez No: 1000954
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİF ONUR BAHÇECİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Yapay zekanın askeri uygulamalarının uluslararası güç dengesini bozabilecek bir potansiyele sahip olduğu değerlendirilmektedir. Bu potansiyelin en önemli yansımasının Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki güç dengesine yönelik olması muhtemeldir. Son on yılda, Yapay Zeka Silahlanma Yarışı teriminin ABD ve Çin arasındaki askeri teknoloji rekabetini tanımlamak amacıyla kullanılması yaygınlaşmıştır. Ne var ki, bu terimin kullanımı beraberinde tehlikeler doğurmaktadır. Bu tez, realist silahlanma yarışı literatürüne ve silahlanma yarışı teriminin geleneksel tanımlarına dayanarak, ABD ve Çin arasındaki yapay zeka kaynaklı askeri teknoloji rekabetinin bir yapay zeka silahlanma yarışı olup olmadığını belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, silahlanma yarışlarının oluşması için gerekli dört ön koşul şu şekilde belirlenmiştir: a) iki devlet arasındaki güçler dengesine yönelik anlaşmazlık, b) bu devletler arasında süregelen bir fonksiyonel askeri ilişki, c) yeni silahların geliştirilmesine yol açacak bir teknolojinin ortaya çıkması ve d) rakip devletlerin askeri harcamalarında ani ve devamlılık gösteren bir artış. ABD ve Çin arasındaki askeri teknoloji rekabeti ilk üç koşulu sağlamasına rağmen, bu iki devletin askeri harcama verileri ani ve devamlılık gösteren bir artışa işaret etmemektedir. Dolayısıyla, bu tez, ABD ve Çin arasındaki yapay zeka kaynaklı askeri teknoloji rekabetinin bir yapay zeka silahlanma yarışı oluşturmadığı sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
The military utilization of AI technology has the potential to disrupt the international balance of power, especially the balance of power between the United States and China. Throughout the last decade, the term Artificial Intelligence (AI) Arms Race has been extensively used with reference to the U.S-China military technology competition. However, the framing of this competition as an AI arms race is not without its perils. With particular respect to the realist arms race literature and the traditional definitions of the term arms race, this thesis attempts to clarify whether the AI-induced military technology competition between the United States and China amounts to an AI arms race. For that purpose, four prerequisites of arms races are identified: a) a balance of power disagreement between two states, b) a functional military relationship between these states, c) the availability of novel technology conducive to the development of new weapons, d) a sudden and perpetual mutual increase in the defense spending of rival states. Although the AI-induced military technology rivalry between the United States and China meets the first three prerequisites of being an arms race, the military expenditure data of the two states does not demonstrate a sudden and continuous bilateral increase. Therefore, this thesis concludes that the military technology competition between the United States and China does not constitute an AI arms race.