İklı̇m krı̇zı̇ ı̇le mücadelede yerel yönetı̇mlerı̇n rolü: Amsterdam Beledı̇yesı̇ ve İzmı̇r Büyükşehı̇r Beledı̇yesı̇ örneklerı̇ üzerı̇nden bı̇r değerlendı̇rme
The role of local governments in combating the climate crisis: An evaluation on the cases of Amsterdam Municipality and Izmir Metropolitan Municipality
  1. Tez No: 1001326
  2. Yazar: ADEM KURTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN KAVİLİ ARAP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
Özet
İklim krizi, nedenleri ve sonuçları itibarıyla küresel ölçekte ortaya çıkan çok boyutlu bir sorun alanıdır. Ancak bu krizin etkileri mekânsal olarak en yoğun biçimde kentlerde ortaya çıkmaktadır. Küresel sera gazı emisyonlarının önemli bir bölümünün enerji kullanımı, ulaşım, sanayi ve yapılaşma gibi kentsel faaliyetlerden kaynaklanması, yerel yönetimleri iklim kriziyle mücadelede temel uygulama aktörleri hâline getirmektedir. Bununla birlikte, iklim krizini üreten ekonomik ve politik faktörler küresel dinamikler tarafından belirlenmekte; bu krize yönelik hedefler, standartlar ve politika araçları ağırlıklı olarak uluslararası anlaşmalar ve ulusal düzeyde oluşturulan mevzuat çerçevesinde şekillenmektedir. Bu çok katmanlı yapı, yerel yönetimlerin iklim politikalarındaki hareket alanını, yetki sınırlarını ve müdahale kapasitesini belirleyen yapısal bir çerçeve oluşturmaktadır. Bu çerçeve içerisinde, yerel yönetimlerin iklim kriziyle mücadelede nasıl bir rol üstlendikleri, hangi politika alanlarında ne tür araçlar geliştirebildikleri ve küresel ile ulusal düzeyde belirlenen hedefleri yerel ölçekte nasıl somutlaştırdıkları temel bir araştırma konusu olarak öne çıkmaktadır. Bu doktora tezi, söz konusu araştırma odağını Amsterdam Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi örnekleri üzerinden incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, küresel iklim hedeflerinin ve politika yönelimlerinin yerel düzeyde nasıl ele alındığını, yerel yönetimlerin yetki ve sorumlulukları çerçevesinde geliştirdikleri strateji ve uygulamaları değerlendirmektedir. Tez kapsamında, her iki belediyenin iklim eylem planları, sera gazı emisyon envanterleri ile yapılı çevre, enerji, ulaşım, atık ve su yönetimi gibi temel sektörlere yönelik politikaları ele alınmıştır. Araştırma, nitel yöntemlere dayalı olarak resmi belgeler, stratejik planlar ve ikincil kaynakların analizine dayanmaktadır. Çalışma, iklim krizine yönelik mücadelenin tek bir mekânsal ya da yönetsel düzeyde ele alınamayacağını; aksine küresel ölçekte belirlenen hedeflerin ve ulusal düzeyde oluşturulan politika araçlarının yerel ölçekte somutlaştığı çok katmanlı bir süreç olarak ele alınması gerektiğini ortaya koymaktadır. Yerel yönetimler, bu süreçte yalnızca uygulayıcı aktörler olarak değil, küresel ve ulusal ölçekte tanımlanan iklim politikalarının mekânsal karşılıklarını üreten ve toplumsal düzeyde anlamlandırılmasını sağlayan temel aktörler olarak konumlanmaktadır. Bu doğrultuda tez, yerel ölçekte geliştirilen iklim politikalarının küresel hedeflerle kurduğu ilişkinin anlaşılmasına katkı sunmayı ve iklim kriziyle mücadelede farklı ölçekler arasındaki etkileşimi analitik bir çerçevede tartışmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The climate crisis is a multidimensional problem that emerges on a global scale in terms of its causes and consequences. However, its impacts are spatially most intensely experienced in urban areas. As a significant portion of global greenhouse gas emissions originates from urban activities such as energy use, transport, industry and the built environment, local authorities have become key implementing actors in the combat against climate change. However, the economic and political processes that generate the climate crisis are largely determined by global dynamics; likewise, the goals, standards, and policy instruments addressing this crisis are predominantly defined within the framework of international agreements and national legislation. This multi-layered structure constitutes a structural framework that defines the scope of action, authority, and intervention capacity of local governments in climate policy. Within this framework, the roles of local governments in combating the climate crisis, the types of policy instruments they develop in different policy areas, and the methods they use to translate globally and nationally set targets into concrete actions at the local level have emerged as a central research topic. This doctoral dissertation aims to examine this research focus through the cases of the Municipality of Amsterdam and the İzmir Metropolitan Municipality. The study assesses how global climate goals and policy orientations are addressed at the local level and evaluates the strategies and practices developed by local governments within the scope of their powers and responsibilities. In this context, the dissertation analyzes the climate action plans, greenhouse gas emission inventories, and sectoral policies of both municipalities, focusing on the built environment, energy, transportation, waste and water management. The research is based on qualitative methods, drawing on the analysis of official documents, strategic plans, and secondary sources. The study demonstrates that an effective response to the climate crisis cannot be confined to a single spatial or administrative level; rather, it should be understood as a multi-layered process in which globally defined targets and nationally established policy instruments are concretized at the local scale. Within this, local governments are positioned not merely as implementing actors but as a fundamental scale where global and national climate policies acquire spatial expression and social meaning. Accordingly, the dissertation seeks to contribute to a more comprehensive understanding of the relationship between locally developed climate policies and global climate objectives, while also providing an analytical framework for examining multi-scalar interactions in climate mitigation and adaptation.