İş-aile çatışmasının çalışanların kariyerlerine olan bağlılıklarına etkisinde duygusal tükenmenin rolü
The role of emotional exhaustion in the impect of work–family conflict on employees' career commitment
  1. Tez No: 1001435
  2. Yazar: ELİF ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, iş-aile çatışması ve kariyer bağlılığı arasındaki ilişkinin belirlenmesi ve bu ilişkide duygusal tükenmenin rolünün belirlenmesidir. Araştırmanın evrenini özel sektörde çalışan beyaz yakalılar oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi, kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen 203 çalışandan oluşmaktadır. Veriler anket yöntemiyle toplanmış ve SPSS programı ile Hayes Process Macro kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonuçları, iş-aile çatışması ile duygusal tükenme arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğunu, duygusal tükenmenin ise kariyer bağlılığı ile negatif ve güçlü biçimde ilişkili olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, iş-aile çatışmasının kariyer bağlılığı üzerinde negatif ve anlamlı bir etkisi olduğu belirlenmiştir. Ancak modele duygusal tükenme değişkeni dâhil edildiğinde bu etkinin ortadan kalktığı görülmüştür. Bu bulgu, duygusal tükenmenin iş-aile çatışması ile kariyer bağlılığı arasındaki ilişkide tam aracılık rolü üstlendiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between work–family conflict and career commitment and to determine the mediating role of emotional exhaustion in this relationship. The population of the study consists of white-collar employees working in the private sector. The sample comprises 203 employees selected using the convenience sampling method. Data were collected through a questionnaire and analyzed using SPSS and the Hayes Process Macro. The findings of the study indicate that there is a positive and significant relationship between work–family conflict and emotional exhaustion, while emotional exhaustion is negatively and strongly related to career commitment. In addition, work–family conflict was found to have a negative and significant effect on career commitment. However, when emotional exhaustion was included in the model, this effect disappeared. This finding reveals that emotional exhaustion plays a full mediating role in the relationship between work–family conflict and career commitment.