Serebral Palsili çocukların ve ebeveynlerinin uyku kalitesi ile çocuğun fonksiyonel bağımsızlık seviyesi ve beslenme davranışı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between sleep quality ofchildren with Cerebral Palsy and their parents and the child's level of functional independence and feeding behavior
  1. Tez No: 1001661
  2. Yazar: BÜŞRA SARAÇ GÜLDAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUMAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroloji Fizyoterapistliği Bilim Dalı
Özet
Serebral Palsili çocuklarda uyku problemleri normal gelişim gösteren yaşıtlarına göre 4 kat daha fazla görülür ve bu problemler bakım verenleri olan ebeveynlerinin uyku durumu, bakım verme yükü ve depresyon seviyesi ile etkileşim içindedir. (1,2). Bu çocuklarda yetersiz ve kalitesiz uyku, fiziksel ve bilişsel işlevlerde de bozukluklara yol açar. Obrecht ve arkadaşları, Serebral Palsili çocuklar ve bakım verenlerinin uyku kalite düzeyi ile çocuğun kaba motor performansı arasında bir ilişki olduğu belirtilmiştir.(3). Motor gelişim ve kas tonusundaki değişiklikler, yutma refleksinin olmayışı, oral yapı fonksiyonlarındaki bozukluklar beslenme sorunlarını beraberinde getirmektedir. Bu faktörler, Serebral Palsili çocuklarda yavaş ve yetersiz beslenme, aspirasyon ve salya problemlerine yol açar. Yine bu faktörler nedeniyle yetersiz enerji alımı sonucu büyüme ve gelişmede gerileme görülür(4). Literatürde Serebral Palsili çocuklar ve primer bakım veren ebevenylerindeki uyku, beslenme ve aile etkilenimi ile ilgili birbirinden bağımsız birçok yayın bulunmaktadır. Bu değişkenler arasındaki ilişkiyi tanımlayan çalışmalar yetersizdir. Bu çalışmada Serebral Palsili çocuğun ve ebeyninin uyku kalitesi ile çocuğun fonksiyonel bağımsızlık seviyesi ve beslenme davranışı ile, primer bakım veren bakım verme yükü ve depresyon seviyesi arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Sleep problems in children with Cerebral Palsy are 4 times more common than their normally developing peers, and these problems interact with the sleep status, caregiving burden and depression level of their parents, who are caregivers. (1,2). Insufficient and poor quality sleep in these children also causes disorders in physical and cognitive functions. Obrecht et al. stated that there is a relationship between the sleep quality level of children with Cerebral Palsy and their caregivers and the gross motor performance of the child. (3) Changes in motor development and muscle tone, lack of swallowing reflex, and disorders in oral structure functions lead to nutritional problems. These factors lead to slow and inadequate feeding, aspiration and drooling problems in children with Cerebral Palsy. Again, due to these factors, growth and development decline as a result of insufficient energy intake (4). There are many independent publications in the literature about sleep, nutrition and family influences in children with Cerebral Palsy and their primary caregivers. Studies describing the relationship between these variables are insufficient. This study aimed to examine the relationship between the sleep quality of the child with Cerebral Palsy and his/her parent, the child's functional independence level and feeding behavior, and the primary caregiver's caregiving burden and depression level.