Yetişkin eğitimi bağlamında sendikal eğitim etkinliklerinin: Harb-İş Sendikası örneği
The Evolution of unionist educational activitiest in terms of adult education
  1. Tez No: 100169
  2. Yazar: OKTAY OGUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYAT AVCI BOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Education and Training, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmanın genel amacı; sendikaların çağdaş bir demokratik yapılanma çerçevesinde, insan hakları, kadın sorunları, çevre sorunları, barış ve silahsızlanma gibi evrensel konulara eğitim programlarında yer verme düzeylerini, sendika yöneticilerinin ve temsilcilerinin bu konulara dönük algılamalarını ve sendikaların bir sivil toplum örgütü olarak üyelerine ulaşabilme konusundaki etkinliklerini değerlendirmektir. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket kullanılmış ve 12 sendika yöneticisi, 100 sendika temsilcisi olmak üzere toplam 1 12 kişiye uygulanmıştır. Anketten elde edilen verilerin çözümlenmesi için SPSS paket programından yararlanılmıştır. Çözümlemelerde frekans ve yüzde kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçları aşağıda özetlenmiştir: 1. Eğitim programlarının hazırlanmasında üyelerin gereksinimleri sendika yönetimi tarafından dikkate alınmakta, eğitim programlarının planlama, uygulama ve değerlendirme aşamalarında üyelerin katılımı, çok ileri bir düzeyde olmamakla birlikte, sağlanmaktadır. 2. Eğitim programlarında, kadın sorunlarına ve onu takiben insan haklarına ilişkin konulara önemli bir oranda yer verilmektedir. Barış ve silahsızlanma, çevre sorunlarına ilişkin konulara diğer konulara kıyasla daha az yer verilmektedir. III3. Toplumdaki egemen görüşün olumsuz bakması, sendikal yapının kadına uygun ortam sunmaması, eşin ve ailenin tepkisi, çocukların bakımı ve ev işleri, anne ve eş olarak yüklendiği sorumluluklar kadınların sendikal faaliyetlere katılımını olumsuz yönde etkilemektedir. 4. Araştırmaya katılanların büyük çoğunluğu, ülkemizde insan hakları ihlalleri olduğunu, ihlallerin ortadan kaldırılması için bilinçlendirme faaliyetlerine ağırlık verilmesi gerektiğini ve ihlalleri ortadan kaldırılması için gerekli yasal düzenlemelerin yapılması yönünde görüş belirtmişlerdir. 5. Araştırmaya katılanlar, çevre ve insan sağlığına dönük çalışmaları benimsemekle birlikte, güçlü bir Türkiye için sanayileşme ve nükleer santral kurma çalışmalarının da önemli olduğu şeklinde görüş belirtmişlerdir. 6. Araştırmaya katılanlar, ülkemizde toplumsal anlamda bir barış kültürünün devlet, medya ve sivil toplum örgütlerinin birlikte topluma dönük bilinçlendirme faaliyetleriyle oluşturulabileceğini, barış ve silahsızlanmayla ilgili politikaların belirlenmesinde sivil toplum örgütlerinin etkin davranması gerektiği şeklinde görüş belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The genera! aim of this investigation is to define which level the trade unions give place to universal matters like human rights, female affairs, environmental problems, peace and disarming in their education programs, the perception of the trade unions' administrators and representatives about reaching their members as a civil social organization. In this investigation, questionnaire was used to collect data. Total 112 participants answered those questionnaires and 12 of themwere the trade unions' administrators and the other 100 participants were the trade unions' regresentatives. SSPS pocket program was used to analize the datas which had been collected by questionnaires. Frequency and percent were used in analizing. Summaryof the investigation is below. 1. During the preparation of the training programs, the needs of the syndicatemembers are considered by the syndicate government. Although the participations of the members are not at a very high level in planing, executing and evoluating these schedules, they are allowed to take part in them to some extent. 2. İn the training programs, woman issues and then the subjecst rebted to humang rights are given cother an important place. However, the matters such as peace, disarmasment, and environment are, compared with the others, taken consideration in a less degree. 3. Something like negative social opinion, unsuitable conditions of trade unionalstructure for women, reaction of the husbands and family, child care and household responsibilities as mother and wife affect negatively participation of women in trade unions' activities. 4.Most of the participants said that there is imfimgrement of the human rights in Our country and for eliminating that breaking, we had to give importance to rendering and we had to make some changings in our law structure. 5. Although participants assume workings about enviroment and human health, they also claim that industrilization and working about foundation of nuclear terminals are vital for a great Turkey. 6. Participants claimed that in our country, state, media and civil social organizations together could render the society about social peace and civil social organizations had to be active about determining of the peace and disarming politicas.