Silan modifiye edilmiş polietilen glikol bazlı poliüretan akrilat filmlerin tiyol-en klik reaksiyonu ile hazırlanması ve karakterizasyonu
Preparation and characterization of silane-modified polyethylene glycol-based polyurethane acrylate films via thiol–ene click reaction
- Tez No: 1001847
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, polietilen glikol (PEG) zincir uzunluğu (PEG400, PEG1000 ve PEG1500) ile akrilat uç grubunun 2-hidroksietil metakrilat (HEMA) ve 2-hidroksietil akrilatın (HEA) silan modifiye edilmiş polietilen glikol bazlı poliüretan akrilat (SiPU) filmlerin yapısı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Hibrit polimer yapısı, 3-merkaptopropil trimetoksisilanın (MPTMS) tiyol-en klik reaksiyonu ile polimer zincirine bağlanmasıyla elde edilmiştir. Üre/üretan sert segment oluşumu, PEG yumuşak segment katkısı ve silan/siloksan hibrit polimer yapısı, Fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi (FTIR) ile doğrulanmış; karbonil bölgesi (1760-1600 cm⁻¹) dekonvolüsyonu ile serbest üretan ile H-bağlı üretan/üre türlerinin dağılımı belirlenerek mikrofaz davranışı ve zincirler arası etkileşimler karşılaştırılmıştır. Diferansiyel taramalı kalorimetri (DSC) sonuçları, reaktif dilüent içermeyen filmlerde camsı geçiş sıcaklığının (Tg) PEG zincir uzunluğu ile arttığını, reaktif dilüent ilavesinin ise Tg'yi bileşime bağlı olarak belirgin biçimde değiştirdiğini göstermiştir. Termogravimetrik analiz (TGA) sonuçları, SiPU hibrit filmlerin birinci basamakta uçucu türlerin uzaklaşmasına; ikinci ve üçüncü basamaklarda ise sırasıyla üre/üretan bağlarının parçalanması ve PEG segmentindeki eter bağlarının parçalanmasına karşılık gelen bir termal bozunma davranışına işaret eder. Taramalı elektron mikroskobu (SEM) görüntüleri, PEG zincir uzunluğu artışı ile SiPU filmlerin kırılma davranışının kırılgan morfolojiden yarı sünek-geçiş karakterli morfolojiye kaydığını göstermektedir. Ayrıca film performansı açısından parlaklık, temas açısı, kalem sertliği, jel içeriği ve kimyasal direnç sonuçları birlikte değerlendirildiğinde, PEG zincir uzunluğu, akrilat ve reaktif dilüent türüne bağlı olarak yüzey özelliklerinin, su-severliğin ve kimyasal direncin anlamlı biçimde değiştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of polyethylene glycol (PEG) chain length (PEG400, PEG1000, and PEG1500) and acrylate end groups 2-hydroxyethyl methacrylate (HEMA) and 2-hydroxyethyl acrylate (HEA) on the structure of silane-modified polyethylene glycol-based polyurethane acrylate (SiPU) films were investigated. The hybrid polymer network was obtained by the incorporation of 3-mercaptopropyl trimethoxysilane (MPTMS) into the polymer backbone via a thiol-ene click reaction. The formation of hard urethane/urea segments, the contribution of PEG soft segments, and silane/siloxane hybrid polymer structure were confirmed by Fourier-transform infrared spectroscopy (FTIR). Furthermore, deconvolution of the carbonyl region (1760-1600 cm⁻¹) enabled identification of the distribution of free urethane and hydrogen-bonded urethane/urea species, allowing a comparative evaluation of microphase behavior and interchain interactions. Differential scanning calorimetry (DSC) results showed that, in films without reactive diluent, glass transition temperature (Tg) increased with increasing PEG chain length, while the addition of reactive diluent caused pronounced, composition-dependent changes in Tg. Thermogravimetric analysis (TGA) results indicate that the SiPU hybrid films exhibit a thermal degradation behavior corresponding to the removal of volatile species in the first stage, followed by the decomposition of urea/urethane bonds and the cleavage of ether bonds in the PEG segment in the second and third stages, respectively. Scanning electron microscopy (SEM) images indicated that the fracture behaviours of SiPU films shifts from the brittle morphology to the quasi-ductile morphology. In addition, when gloss, contact angle, pencil hardness, gel content, and chemical resistance were evaluated together, it was determined that surface properties, hydrophilicity, and chemical resistance change significantly as a function of PEG chain length, acrylate and reactive diluent type.