Dijital liderliğin dijital dönüşüm ve yenilikçi davranış üzerindeki etkisi: Aracı ve düzenleyici etki analizi
The impact of digital leadership on digital transformation and innovative behavior: Mediating and moderating effects analysis
- Tez No: 1001925
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, imalat sektöründe çalışanların dijital liderlik algılarının yenilikçi iş davranışına olan etkisinde dijital dönüşümün aracı rolünü, dijital liderliğin yenilikçi iş davranışı üzerindeki etkisinde lider-üye etkileşiminin moderatör rolünü ve dijital liderliğin dijital dönüşüm üzerindeki etkisinde teknofobinin moderatör rolünü incelemektedir. İstanbul'da faaliyet gösteren 606 çalışandan anket yöntemiyle elde edilen veriler, yapısal eşitlik modellemesi ve Process Macro analiz teknikleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırma bulgularına göre, dijital liderliğin hem dijital dönüşümü hem de yenilikçi iş davranışını anlamlı derecede etkilediği ortaya konmuştur. Dijital dönüşümün de yenilikçi iş davranışını olumlu yönde etkilediği tespit edilmiştir. Ayrıca, dijital liderliğin yenilikçi iş davranışı üzerindeki etkisinde dijital dönüşümün aracı rol oynadığı sonucuna ulaşılmıştır. Teknolojik yeniliklere karşı korku veya çekingenliği ifade eden teknofobinin, dijital liderliğin dijital dönüşüm üzerindeki etkisinde moderatör bir rol oynadığı doğrulanırken; lider-üye etkileşiminin dijital liderlik ile yenilikçi iş davranışı arasındaki ilişkide moderatör rol üstlendiği hipotezi desteklenememiştir. Bu çalışma, dijital dönüşüm süreçlerinde liderlik yaklaşımlarının yenilikçi iş davranışına olan etkisini anlamak ve özellikle teknofobinin bu süreçlerdeki potansiyel engelleyici rolünü ortaya koymak açısından literatüre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the mediating role of digital transformation on the effect of digital leadership perceptions on innovative work behaviour, the moderating role of leader-member interaction on the effect of digital leadership on innovative work behaviour and the moderating role of technophobia on the effect of digital leadership on digital transformation. The data obtained from 606 employees operating in Istanbul by questionnaire method were evaluated using structural equation modelling and Process Macro analysis techniques. According to the research findings, it was revealed that digital leadership significantly affects both digital transformation and innovative work behaviour. Digital transformation was also found to positively affect innovative work behaviour. In addition, it was concluded that digital transformation plays a mediating role in the effect of digital leadership on innovative work behaviour. While it was confirmed that technophobia, which expresses fear or timidity towards technological innovations, plays a moderating role in the effect of digital leadership on digital transformation, the hypothesis that leader-member interaction plays a moderating role in the relationship between digital leadership and innovative work behaviour could not be supported. This study contributes to the literature in terms of understanding the impact of leadership approaches on innovative work behaviour in digital transformation processes and especially to reveal the potential inhibiting role of technophobia in these processes.