Okul müdürlerinin mental iyi oluş düzeylerinin bireysel ve örgütsel performanslarına etkisi: İç-içe geçmiş karma yöntem araştırması
The effect of school principals' mental well-being levels on individual and organizational performances: An embedded mixed methods research
- Tez No: 1002074
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN GÜNBAYI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
Özet
Okul müdürlerinin mental iyi oluş düzeylerinin bireysel ve örgütsel performanslarına etkisini iç-içe geçmiş karma yöntemle incelemeyi amaçlayan bu çalışma; nicel boyutta ilkokul, ortaokul ve lise olmak üzere toplam 346 okul müdürü ve nitel boyutta ise 15 okul müdürü ile gerçekleştirilmiştir. Nicel boyutta okul müdürlerinin mental iyi oluşları ile performans düzeyleri arasındaki ilişki Pearson Moments Korelasyon analizi kullanılarak incelenmiştir. Mental iyi oluş düzeylerinin bireysel ve örgütsel performansları yordayıp yordamadığını belirlemek amacıyla Regresyon Analizi yapılmış ve analiz sonuçları araştırmaya dahil edilmiştir. Nitel boyutta ise gönüllük esasına dayalı olarak 15 okul müdürü ile bireysel görüşme yapılarak okul müdürlerinin mental iyi oluşlarının bireysel ve örgütsel performanslarına etkisi konusunda görüşlerine ilişkin toplanan veriler yorumlanarak nicel verileri desteklemek ve daha anlaşılır hale getirilmesi için kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, okul müdürlerinin mental iyi oluşu ile bireysel ve örgütsel performansları arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu ve mental iyi oluşun okul müdürlerinin performanslarında yüksek bir etkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the impact of school principals' mental well-being levels on their individual and organizational performance with an intertwined mixed method; The study was carried out with a total of 346 school principals, including primary school, secondary school and high school, in the quantitative dimension, and 15 school principals in the qualitative dimension. In the quantitative dimension, the relationship between school principals' mental well-being and performance levels was examined using Pearson Moments Correlation analysis. In order to determine whether mental well-being levels predicted individual and organizational performances, Regression Analysis was performed and the analysis results were included in the research. In the qualitative dimension, individual interviews were conducted with 15 school principals on a voluntary basis, and the data collected regarding the school principals' views on the impact of their mental well-being on their individual and organizational performance was used to understand and interpret the quantitative data and make them more understandable. As a result of the research, it was concluded that there was a positive and significant relationship between the mental well-being of school principals and their individual and organizational performances, and that mental well-being had a high impact on the performance of school principals.