Üç başkan, üç siyaset, bir kent-Ankara
Three mayors, three political views and one city-Ankara
- Tez No: 100215
- Danışmanlar: PROF.DR. RUŞEN KELEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 400
Özet
ÖZET Çalışmanın konusu; kent planları ve siyaset ilişkisidir. Yer olarak, Başkent Ankara; zaman dilimi olarak, metropoliten alanlarda anakent belediye sistemine geçildiği ve imar yetkilerinin büyük ölçüde yerel yönetimlere devredildiği, 1984 sonrasındaki üç yönetim dönemiyle sınırlandırılmıştır. Bu tarihten itibaren, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini yürüten üç başkanın; M. Altınsoy, M. Karayalçın, M. Gökçek ve onların temsil ettiği üç farklı siyasi görüşün, (merkez sağ, merkez sol ve radikal sağ), kente yaklaşımları, kentin gelişimine yön verişleri ve kentin fiziki yapısına etkilerinin ne olduğunun irdelendiği bir çalışmadır. Çalışma, 5 ana bölümden oluşmaktadır. Birinci Bölüm, başkanların tanıtıldığı özgeçmişlerinin verildiği bölümdür. Türkiye'de belediyelerde, dünyadaki genel eğilimin tersine, belediye olgusuna başkan faktörü hakimdir. Bizim gibi güçlü belediye başkanı modeli benimsemiş ülkelerde, başkandan; kent planlarını ve kent gelişimini yönlendirilmesi gibi konular da dahil çok önemli bir çok işlevi bir arada ve neredeyse tek başına yürütmesi beklenmektedir. Bu nedenle başkanları tanımak önem kazanmaktadır. İkinci Bölümde, Başkanların bağlı bulundukları siyasi partiler; partilerin gelişimi, politik görüşleri, bu görüşlerin zaman içinde geçirdiği değişimler, belediyecilik anlayışları ve bu görüşün kent mekanına yansıması ele alınmıştır. Üçüncü Bölümde, üç başkanında hizmet verdiği kent, Ankara ele alınmıştır. Kentin konumu, gelişimi ve özellikleri aktarılmış, bizde planlama sektör bazına dayandırıldığı için, kentin tanıtımı bu şekilde verilmiştir. Dördüncü Bölümde, Başkanların planlama hizmetini gerçekleştirirken uymaları gereken yasal yönetsel çerçeve verilmiştir. Bu bağlamda, planlama işlevi ve süreci tanımlanmıştır. Üç Başkan Döneminde yürürlükte olan, 3194 ve 3030 sayılı yasalar temel alınarak, planlama işlevinin, yasal ve yönetsel çerçevesi çizilmiş, bu yasaların yerine geçmesi düşünülen yeni yasa taslaklarına ve yeniden yönetim sistemi arayışlarına değinilmiştir. Ankara'nın planlanmasından büyük ölçüde sorumlu olan, Ankara Büyükşehir Belediyesi İmar Daire Başkanlığı tanıtılmıştır. Beşinci Bölüm, Başkanların uygulamalarının yer aldığı bölümdür. Kentin çözüm bekleyen sorunları, başkanların bu sorunları ele alışları, kente bakışları, bağlı bulundukları siyasetin kente yansıması tartışılmıştır. Başkanlar arasındaki farklı ve benzer yaklaşımlar saptanmıştır. vıı
Özet (Çeviri)
ABTRACT The subject of the study is the relationship between urban plans and politics. The study is restricted place wise, by the capital of the Turkish Republic, Ankara; and time wise, by the three local administration periods, after 1984, in which the swich to greater city municipality system in metropolitan areas and the transfer of urban planning authority from central to local governments, is put in action. The three mayors of Greater Ankara Municipality after 1984, namely, M. Altınsoy, M. Karayalçın and M. Gökçek and the three different political ideologies (center-right, center left, and radical right) that they represent, their approach to the city, the way that they direct the development of the city and their effect on the physical structure of the city are examined. The study consists of 5 chapters. In the first chapter, the mayors are introduced and their curriculum vitae are given. Contrary to the general tendency in the world, in countries like Turkey where mayor-directed municipal system is on rule, the power given to the mayor results with the expectation that the mayor, almost by himself, has to direct urban plans and development together with many other responsibilities. Thus to know about the mayors is very important. In the second chapter, the parties the mayors represent, the evolution of these parties, their political ideologies, the variations in these ideologies, their municipal policies and the methods they utilize to reflect these policies to urban structure, are examined. In the third chapter, the city where the three mayors served, Ankara is taken into consideration. The location of the city, its spatial structure, development and specifications are discussed by sectors, since planning in Turkey is based on sectors. In the forth chapter, the legal and administrative system in which the mayors have to act while conducting planning services is given. The planning function and process are defined in this context. The Laws 3194 and 3030 on rule during the periods of the three mayors, taken as the base, the legal and administrative framework of the planning function has been put forward and the proposed alternative legal frameworks prepared to replace the existing one and the search for the new administrative system are mentioned. Greater Ankara Municipality Physical Planning Department have been introduced as the main body responsible for physical planning in Ankara. In the fifth chapter, the planning applications have been studied. The problems of the city that needs solution, the way the mayors handle these problems, the way they approach to the city, to what extend they reflect their political views to the city are discussed in detail. The differences and similarities in their approach have been determined. VI