A Critical Analysis of Collective Bargaining and Industrial Action Regulationsin TULRCA in the Light of the Article 11 of ECHR
Sendikalar ve İş İlişkileri Kanunu' ndaki Toplu iş Sözleşmeleri ve Endüstriyel Eylem DüzenlemelerinAvrupa İnsan Hakları Sözleşmesi Madde 11 Bağlamında Eleştirel Bir Yaklaşımla Değerlendirilmesi
  1. Tez No: 1002240
  2. Yazar: MUSTAFA NALBANT
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. IAN WİNROW
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bangor Unıversıty-Prıfysgol Bangor
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Sendikalar ve İş İlişkileri Kanunun'daki endüstriyel eylem ve toplu sözleşme düzenlemelerini araştırdı. Araştırma Ingiliz toplu iş hukukunda bazı önemli olaylar ve mevzuatlarla başlamıştır. Daha sonra, bu araştırma sendikaların yasal tanınma prosedürünü analiz etmiş ve bu husustaki bazı zayıflıkları tespit etmiştir. Ardından, endüstriyel eylem hükümlerine ilişkin bazı eksiklikleri ifade edip; aynı zamanda, bu çalışma endüstriyel eylemle karşı karşıya kalan işveren için bir kılavuz sağladı. Daha sonra toplu sözleşmeni düzenleyen hükümlere ilişkin bazı sorunlar yansıtılıp ve bu hükümler örgütlenme özgürlüğü açısından incelenmiştir. Tezde mevzuat (TULRCA) AİHS'nin 11. maddesi ışığında incelenmiştir. Araştırmanın sonucunda, tezde bahsedilen bazı sorunlu noktaları ortadan kaldırmanın yollarını içerdi.
Özet (Çeviri)
This research investigated industrial action and collective bargaining regulations in TULCRA. It started with some significant events and legislation in British collective labour law. Then, this research analysed the statutory recognition procedure and determined some weaknesses in Schedule A1. Next, it mentioned some shortcomings related to industrial action provisions; at the same time, the investigation provided guidelines for employers facing industrial action. After that, it reflected some problems concerning collective bargaining provisions, which were examined in terms of freedom of association. The legislation (TULRCA) was analysed in the light of Art 11 of ECHR in the thesis. The conclusion of the investigation included humble ways to eliminate some problematic points mentioned in the dissertation.