HALP skorunun prostat kanserindeki tanısal yeri
Diagnostic role of HALP score in prostate cancer
  1. Tez No: 1002600
  2. Yazar: ÖMER BUĞRAHAN ÖZERGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET SERKAN GÖKKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Prostat kanseri erkek toplumu için dünya çapında sık görülen önemli bir sağlık problemidir ve erken teşhisi çok önemlidir. Bu çalışma, hemoglobin albumin-lenfosit-platelet (HALP) skorunun prostat kanserinin tespitindeki rolünü araştırmayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya klinik değerlendirme sonrasında prostat biyopsisi işlemi gerçekleştirilmiş olan toplam 359 hasta dahil edildi. Dışlama kriterlerinin uygulanması sonrası kalan 305 hasta histopatolojik sonuçlarına göre benign ve malign olmak üzere iki gruba ayrıldı. İki grup arası prebiyopsi veriler karşılaştırıldı. Bulgular: Benign grup için ortalama prostat hacmi 52,9 ± 28,9 cc, malign grup için ise 39,9 ± 23,1 cc ölçüldü (p<0,05, Tablo 6). Benign grupta ortalama HALP skoru 56,01 ± 21,55 iken malign grupta ise 71,49 ± 29,77 ölçüldü (p<0,05, Tablo 6). HALP skorunun ayırıcı gücünün değerlendirilmesinde elde edilen AUC 0,660 iken, bu değer tPSA için 0,703, PI-RADS parametresi için 0,825 olarak izlendi (p<0,05, Tablo 8). Sonuç: Çalışmada inflamatuar süreçlerin prostat kanseri gelişimindeki potansiyel rolünden hareketle HALP skorunun prostat kanserindeki tanısal değeri değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler, HALP skorunun benign ve malign olgular arasında istatistiki olarak anlamlı fark gösterdiğini ve 0,66 AUC değeri ile HALP skorunun prostat kanseri tanısında düşük-orta düzeyde ayırt ediciliğe sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Prostate cancer is a common major health concern for men worldwide and early diagnosis remains crucial. This study aimed to investigate the role of the hemoglobin-albumin-lymphocyte-platelet (HALP) score in the detection of prostate cancer. Materials and Methods: 359 patients who underwent prostate biopsy after clinical evaluation were included in the study. After applying the exclusion criteria, the remaining 305 patients were divided into two groups: benign and malignant, based on histopathological findings. Prebiopsy data were compared between the two groups. Results: The mean prostate volume was measured as 52.9 ± 28.9 cc for the benign group and 39.9 ± 23.1 cc for the malignant group (p<0.05, Table 6). The mean HALP score was measured as 56.01 ± 21.55 in the benign group and 71.49 ± 29.77 in the malignant group (p<0.05, Table 6). The AUC obtained in the evaluation of the discriminatory power of the HALP score was 0.660, this value was observed as 0.703 for tPSA and 0.825 for the PI-RADS parameter (p<0.05, Table 8). Conclusion: This study evaluated the diagnostic value of the HALP score in prostate cancer, based on the potential role of inflammatory processes in the development of prostate cancer. The obtained data indicate that the HALP score demonstrates a statistically significant difference between benign and malignant cases, and with an AUC of 0.66, the HALP score has low-to-moderate discrimination power in the diagnosis of prostate cancer.