Comparative Approach to Education Policies towards Minorities in the Example of Sweden and Hungary
İsveç ve Macaristan Örneğinde Azınlıklara Yönelik Eğitim Politikalarına Karşılaştırmalı Yaklaşım
- Tez No: 1002837
- Danışmanlar: DOÇ. ANİTA HALáSZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Corvınus Unıversıty Of Budapest
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Ekonomisi Bilim Dalı
Özet
Araştırma, çoğunluk-azınlık grupları arasındaki eğitim açığını kapatmak amacıyla, Macaristan ve İsveç'in kendi eğitim yapıları üzerinde gerçekleştirdiği azınlık eğitimi müdahalelerini açıklığa kavuşturmayı hedeflemektedir. İsveç ve Macaristan'ın, en dezavantajlı, ayrıştırılmış ve ayrımcılığa uğramış azınlık gruplarına yönelik eğitim sistemlerindeki temel yapısal farklılıkların bulunması, Macaristan'ın eksikliklerini ve dezavantajlarını belirlemek açısından önemlidir çünkü İsveç bu konuda iyi bir örnek teşkil etmektedir. Araştırmanın odak grupları, İsveç'teki Samiler ve Macaristan'daki Romanlardır. Bu gruplar, tarih boyunca çoğunluk grupları tarafından ayrımcılığa uğramış ve ayrıştırılmış olmaları bakımından birbirine benzemektedir. İsveç, Sami entegrasyonu sorununu çözmek için özel Sami okulları ve Sami'nin entegre edildiği okullar gibi yöntemler kullanırken, Macaristan yalnızca entegre okul yapısını benimsemiştir. Ancak, OECD'nin Macaristan için hazırladığı 2015 Eğitim Görünümü Raporu'na göre, Roman öğrenciler arasındaki yüksek erken okul terk oranları nedeniyle bu yaklaşım başarısız bir müdahale gibi görünmektedir. Araştırma, İsveç'in Sami eğitim politikalarının (eğitimde azınlık dilinin kullanımı, yalnızca azınlık gruplarına yönelik özel okullar, özel yasal statü ve haklar) Macaristan'daki Romanlar için uygulanabilir olup olmadığını veya her iki grubun benzersiz özellikleri (ülkeye aidiyet duygusu, yasal statü) nedeniyle bu politikaların uyumsuz olduğunu sorgulamaktadır. Çalışmada karşılaştırmalı araştırma metodolojisi kullanılmaktadır. Bu nedenle, İsveç'in müdahaleleri, Macaristan'ın eğitim bağlamıyla eğitim yapıları, ekonomik durumlar ve bireysel beklentiler açısından karşılaştırılmaktadır. Bu karşılaştırma sırasında ulusal perspektifler (bakanlık duyuruları, yasal belgeler), uluslararası analizler, sıralamalar ve eleştiriler uygulanmıştır. Araştırmanın nihai sonuçları, İsveç'in bazı müdahalelerinin (Sami okulları, azınlık dilinde eğitim) Macaristan'daki azınlık eğitimine adapte edilebileceğini ancak Sami ve Romanların çok farklı özelliklere sahip olması nedeniyle bu adaptasyonun pratikte oldukça zor olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The Research aims to clarify the Hungarian and Swedish interventions to their respective educational structures in the issue of the minority education in order to close the educational gap between majority-minority groups. Finding the main structural differences in the educational systems of Sweden and Hungary towards their most disadvantaged, segregated, discriminated minority groups are important in order to determine the drawbacks and pitfalls of Hungary because Sweden portrays a good example in this regard. The focused groups are the Sami in Sweden and the Roma in Hungary which groups resemble each other since they had been segregated and discriminated by their majority groups during the history. While Sweden tries to solve its Sami integration problem with the special Sami-only schools as well as Sami integrated schools, Hungary only uses the integrated school structure which seems like a failed intervention due to the high number of early school-leaving rates among Roma students according to the recent OECD Education Outlook Report for Hungary (2015). Research concentrates if the Sami education policy of the Sweden (use of the minority language in education, special schools only for minority groups, special legal status, and rights) can apply to the Roma people in Hungary or they both are incompatible due to their very unique characteristics (sense of belonging to the country, legal status). The study attempts to use the comparative research methodology. Therefore, the Swedish interventions are compared with Hungarian educational context in the terms of educational structures, economic situations, and individual expectations. National perspectives (ministry announcements, legal documents), international analyses, rankings, critics were applied to the comparison. The final results of the research indicate that some Swedish interventions can adapt to the Hungarian minority education (Sami Schools, minority language education) but either Sami or Roma have very different characteristics and they make this adoption very difficult in reality.