Psychic injuries or bodily suffering? A qualitative study of psychosomatic symptoms in women with a history of childhood abuse
Psişik yaralanmalar mı, bedensel acı mı? Çocukluğunda istismar geçirmiş kadınlarda psikosomatik belirtiler üzerine nitel bir araştırma
  1. Tez No: 1003619
  2. Yazar: ELİF EMİROĞLU DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK GENÇÖZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, çocukluk döneminde istismara maruz kalmış ve yetişkinlikte psikosomatik semptomlar deneyimleyen genç yetişkin kadınların söylemlerini, psikanalitik ve nitel bir çerçeve içinde ele almayı amaçlamaktadır. Çalışmada, çocukluk dönemine ait istismar deneyimleri ile güncel psikosomatik semptomların söylemlerde nasıl göründüğü ve bu deneyimler arasındaki benzerlikler ile farklılıklar Lacanyen söylem analizi perspektifinden değerlendirilmektedir. Bu doğrultuda, yedi katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerin analizi, temsillerin demirlenmesi, konuşulmayan noktalar, Öteki ile ilişki, bakış açısı çıkmazları ve faillik olmak üzere belirlenen analiz odakları doğrultusunda yürütülmüştür. Bulgular, psikanalitik kuram ve klinik uygulamalar bağlamında tartışılmış ve gelecekteki araştırmalar için çıkarımlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the discourses of young adult women who experienced abuse during childhood and psychosomatic symptoms in adulthood within a psychoanalytic and qualitative framework. The study evaluates how childhood abuse experiences and current psychosomatic symptoms appear in discourse and the similarities and differences between these experiences from a Lacanian discourse analysis perspective. In this regard, semi-structured interviews were conducted with seven participants. The analysis of the interviews was conducted in line with the identified analytical focuses: the anchoring of representations, unspoken points, the relationship with the Other, deadlock perspectives, and agency. The findings were discussed in the context of psychoanalytic theory and clinical practice, and implications for future research were presented.