3D Maksiller Bimetrik Distalizasyon Arkıyla Yapılan Maksiller Molar Distalizasyonunda Mini Vida Ankrajının Etkinliğinin Sonlu Elemanlar Analiziyle Değerlendirilmesi
Evaluation of the Effectiveness of Mini Screws in Maxillary Molar Distalization with 3D Maxillary Bimetric Distalization Arch: Finite Element Analysis
- Tez No: 1003871
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER İREM TUNÇER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu sonlu elemanlar analizi (SEA) çalışmasının amacı, maksiller molar dişleri distalize etmek amacıyla kullanılan Wilson 3D Maksiller Bimetrik Distalizasyon Ark (3D-MBDA) apareyinin geleneksel ve minivida destekli uygulamalarının biyomekanik etkilerini karşılaştırmak ve minivida destekli senaryolar arasında klinik açıdan en avantajlı kuvvet düzeyi ile açı kombinasyonunu belirlemektir. Gereç ve yöntem: ANSYS yazılımı kullanılarak toplam 10 farklı SEA modeli oluşturulmuştur. Kuvvet uygulaması, geleneksel modellerde Sınıf 2 elastik; minivida destekli modellerde elastomerik zincir aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. İnterradiküler (İR) minivida modellerinde kuvvet, Wilson 3D-MBDA ile 45° ve 30° açı oluşturacak şekilde uygulanırken; infrazigomatik krest (İZK) vida modellerinde bu açıların 30° ve 15° olduğu belirlenmiştir. Ayrıca tüm modellere 175 gr ve 250 gr olmak üzere iki farklı kuvvet düzeyi uygulanmıştır. Bulgular: Geleneksel Wilson 3D-MBDA sisteminde, maksiller molar distalizasyonunun distal devrilme hareketi şeklinde gerçekleştiği gözlenmiştir. Minivida destekli modeller incelendiğinde, kuvvetin İZK vidasından 15° açıyla uygulanmasıyla tüm düzlemlerde daha dengeli ve paralele yakın diş hareketi sağladığı görülmüştür. Buna karşılık, İR minividalardan 45° ve 30° açıyla ve İZK vidasından 30° açıyla kuvvet uygulanan modellerde, mesial devrilme ile kök hareketinin ön planda olduğu bir distalizasyon şablonu gözlenmiştir. Tüm modeller birlikte değerlendirildiğinde, 175 g kuvvet düzeyinin kontrollü diş hareketi için yeterli olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç: En dengeli ve klinik açıdan en optimal distalizasyon şablonu, kuvvetin İZK vidasıdan 15° açıyla uygulanmasıyla elde edilmiştir. Kuvvet büyüklüğünün artırılmasından ziyade kuvvet açısının optimize edilmesinin daha belirleyici olduğu ve 175 gr kuvvet düzeyinin kontrollü diş hareketi için yeterli olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate and compare the biomechanical effects of conventional and miniscrew-supported Wilson 3D-MBDA appliance for maxillary molar distalization and to determine the force magnitude and angulation combination that provides the most clinically favorable outcome in miniscrew-supported models. Material and Method: A total of 10 finite element analysis (FEA) models were constructed using ANSYS software. In the conventional models, intermaxillary Class 2 elastics served as the force system, whereas elastomeric chains were used in the miniscrew-supported models. In the interradicular (IR) miniscrew models, force was applied at angulations of 45° and 30° relative to the Wilson 3D-MBDA appliance, while in the infrazygomatic crest (IZC) models, angulations of 30° and 15° were employed. Additionally, two force magnitudes (175 g and 250 g) were applied to each model. Results: Maxillary molar distalization in the conventional Wilson 3D-MBDA system was characterized by distal tipping. Miniscrew models with force applied at 45° and 30° from IR miniscrews and at 30° from IZC demonstrated a root-dominant distalization pattern. Among the miniscrew models, force application from the IZC at 15° produced the most balanced and parallel tooth movement in all planes. Additionally, a force level of 175 g was sufficient to achieve controlled tooth movement with the Wilson 3D-MBDA system. Conclusion: The most balanced and clinically optimal distalization pattern was achieved when the force was applied from the IZC miniscrew at a 15° angulation. Rather than increasing the magnitude of force, optimizing the force angulation appeared to be more decisive, and a force level of 175 g was found to be sufficient for controlled tooth movement.