أمثال القرآن في تفسير التحرير والتنوير
Et-Tahrîr ve't-Tenvîr tefsirinde Kur'an meselleri
  1. Tez No: 1003982
  2. Yazar: SUHIER AL SABBAGH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELAMİ KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Kur'an İlimleri alanında yüksek lisans derecesi amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan“et-Tahrîr ve't-Tenvîr Tefsirinde Kur'an Meselleri”başlığını taşımaktadır. Çalışmanın önemi, mesellerin Allah'ın kitabının temel bir unsuru olması ve şer'î maksatlar ile Kur'an-ı Kerim'in belâgat mucizesinin bu temele dayanmasından kaynaklanmaktadır. Bu çalışma, İbn Âşûr nezdinde mesellerin tebliğ etkisini ortaya koymayı hedeflemiş; ayrıca tümevarım ve betimsel-analitik yöntemler kullanılarak mesellerin İmam nezdindeki önemini ve konumunu ele almıştır. Bu doğrultuda Kur'an mesellerindeki tebliğ etkilerinin kuramsal temelleri çıkarılmış; Kur'an-ı Kerim, İbn Âşûr tefsiri ve konuyla ilgili kaynaklardan deliller sunularak bu temeller ispat edilmiştir. Ayrıca tefsir kitapları üzerinden müfessirlerin görüşleri karşılaştırmalı yöntemle analiz edilmiştir. Araştırma sonuçları, Kur'an mesellerindeki tebliğ etkilerinin üç boyutu olduğunu göstermiştir: Bireylerle ilgili olan ve insan özelliklerinin düzeltilmesi, nefis tezkiyesi ve kalbin hastalıklardan arındırılmasına dayanan öznel boyut; toplumlar, medeniyetlerin inşası, geçmiş ümmetlerden ibret alınması ve kozmik yasalardan yararlanılmasıyla ilgili medenî boyut; ve hidayet, dalalet, irşat yolları ile insanın dünya amelleri ve ahiret hayatı arasındaki ilişkiyi ele alarak mesellerin şer'î maksatlarını gerçekleştiren ıslah edici boyut.
Özet (Çeviri)
This study, titled“The Parables of the Quran in the Interpretation of al-Tahrir wa al-Tanwir,”is prepared by the researcher for the purpose of obtaining a Master's degree in Quranic Sciences. Its importance stems from being a fundamental element of the Book of Allah, upon which the Sharia objectives and the rhetorical inimitability of the Holy Quran are based. This study aimed to identify the Da'wah impact of parables according to Ibn Ashur, and addressed the importance and status of parables for the Imam using the inductive and descriptive-analytical methods. This was achieved by extracting theoretical foundations for the Da'wah implications in Quranic parables and providing evidence from the Book of Allah, Ibn Ashur's interpretation, and relevant references and studies to prove those foundations, as well as the comparative method by comparing the opinions of commentators through books of interpretation. The study concluded that the Da'wah impacts in the parables of the Quran have three dimensions: a subjective dimension related to individuals, focusing on rectifying human traits, soul purification, and the soundness of the heart from ailments; a civilizational dimension related to societies, the rise of civilizations, drawing lessons from previous nations, and benefiting from universal cosmic laws; and a reformative dimension related to guidance, misguidance, means of guidance, and the relationship of human actions to their afterlife destiny in a way that achieves the Sharia objectives of Quranic parables.