Yapay zekâ ve eğitim alanındaki akademik yayınların bibliyometrik analizi
Bibliometric analysis of academic publications in the field of artificial intelligence and education
- Tez No: 1004296
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDAL YAŞLICA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
Özet
Günümüzde yapay zekâ, hızla gelişerek eğitim alanında da önemli bir yer edinmiştir. Yapay zekâ ile eğitim ve teknolojinin entegrasyonunun artması, eğitimde yenilikçi uygulamaların çeşitlenmesine ve bu alandaki akademik çalışmaların hızla çoğalmasına yol açmıştır. Bu araştırmada, 2014–2024 yılları arasında yapay zekâ ve eğitim konularına yönelik literatüre kazandırılan makalelerin bibliyometrik analizi gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında Web of Science (WoS) akademik veri tabanında“artificial intelligence”ve“education”anahtar kelimeleri kullanılarak tarama yapılmış; yalnızca İngilizce dilinde yayımlanmış ve makale türündeki çalışmalar analiz sürecine dâhil edilmiştir. Elde edilen veri seti, R-Studio yazılımı kullanılarak analiz edilmiş ve yayınların yıllara göre dağılımı, öne çıkan yazarlar, kurumlar, ülkeler, dergiler, atıf yapıları, anahtar kelimeler ve tematik eğilimler incelenmiştir. Alanındaki yayın sayısının 2019 yılı sonrasında belirgin bir artış gösterdiği ve çalışmaların ağırlıklı olarak belirli ülkeler ve yükseköğretim kurumları etrafında yoğunlaştığı, en fazla atıf alan yayınların ise alanın kuramsal çerçevesini ve öğrenme analitikleri temelli yaklaşımları şekillendiren çalışmalar olduğu saptanmıştır. Anahtar kelime ve tematik harita analizleri, alanın giderek disiplinlerarası bir yapı kazandığı, ortak atıf ve iş birliği ağları, uluslararası akademik iş birliğinin arttığı ve belirli araştırma kümeleri etrafında yoğunlaşan entelektüel bir yapının oluştuğu ortaya konmuştur. Literatürde alana yönelik bibliyometrik çalışmaların sınırlı olduğundan, bu çalışma araştırmacılar, eğitim uygulayıcıları ve politika yapıcılar için alandaki mevcut durumu değerlendirmeye, araştırma boşluklarını belirlemeye ve gelecekteki çalışmalara yön vermeye yardımcı olacak kapsamlı bir kaynak niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, artificial intelligence has rapidly evolved and established a significant position in the field of education. The increasing integration of artificial intelligence with education and technology has led to the diversification of innovative practices in education and a rapid growth in academic studies in this area. In this study, a bibliometric analysis was conducted on articles published between 2014 and 2024 focusing on artificial intelligence and education. Within the scope of the research, a search was carried out in the Web of Science (WoS) academic database using the keywords“artificial intelligence”and“education”; only articles published in English and classified as research articles were included in the analysis process. The dataset obtained was analyzed using R-Studio software, and the annual distribution of publications, prominent authors, institutions, countries, journals, citation structures, keywords, and thematic trends were examined. It was determined that the number of publications in the field showed a significant increase after 2019 and that studies were predominantly concentrated in certain countries and higher education institutions. The most highly cited publications were found to be those shaping the theoretical framework of the field and approaches based on learning analytics. Keyword and thematic map analyses revealed that the field has increasingly gained an interdisciplinary structure. Furthermore, co-citation and collaboration network analyses demonstrated that international academic collaboration has increased and that an intellectual structure concentrated around specific research clusters has emerged. Given the limited number of bibliometric studies in this field, this study serves a comprehensive resource to assist researchers, educational practitioners, and policymakers in evaluating the current state of the field, identifying research gaps, and guiding future studies.