A systematic literature review of gamification in K-12 foreign language learning: Impact on student motivation
K-12 yabancı dil öğreniminde oyunlaştırmanın sistematik bir incelemesi: Öğrenci motivasyonu üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 1004604
  2. Yazar: HATİCE KARADUMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP CÖMERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, K-12 yabancı dil öğrenimi bağlamlarında oyunlaştırmaya ilişkin mevcut kanıtları incelemeyi ve bunun öğrenci motivasyonu üzerindeki etkisini vurgulamayı amaçlamaktadır. Metodolojik olarak, Scopus veri tabanı kullanılarak PRISMA kriterleri doğrultusunda bir Sistematik Literatür Taraması yürütülmüştür. Dahil etme, hariç tutma kriterlerine göre, öğrenci motivasyonunu ele alan oyunlaştırma üzerine 32 makaleye odaklanılmıştır. Makaleler 2020 ile 2025 yılları arasında yayımlanmış, açık erişime uygun, İngilizce dilinde yazılmış ve araştırma sorularıyla ilgili içeriğe sahip çalışmalardır. Sonuçlar; oyunlaştırmanın anlık geri bildirim, puanlar ve iş birlikçi mekanizmalar gibi unsurlar aracılığıyla özerklik, yetkinlik ve aidiyet psikolojik ihtiyaçlarını ele alarak motivasyonu önemli ölçüde etkilediğini ortaya koymaktadır. Bu müdahaleler;“duyuşsal filtreyi”azaltarak, performans kaygısını düşürerek ve monoton görevleri etkileşimli, keyifli deneyimlere dönüştürerek dil becerilerinin ve akademik yetkinliklerin geliştirilmesini kolaylaştırmaktadır. Oyun tasarımının pedagojik hedeflerle uyumunun ve uyarlanabilir sistemlerin uygulanmasının, uzun vadeli katılımı sürdürmek ve sınıftaki kısa vadeli“yenilik etkisinin”üstesinden gelmek için temel teşkil ettiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the existing evidence concerning gamification in K-12 learning (FLL) contexts, highlighting its impact on student motivation. Methodologically, a Systematic Literature Review (SLR) was conducted following the PRISMA statement criteria, utilizing the Scopus database. According to the inclusion, exclusion, and quality criteria, it was determined to focus on 33 articles on gamification, addressing student motivation. The articles were published between 2020 and 2025, are available in open access, written in English, and with content that is related to the research questions. The results reveal that gamification significantly influences motivation by addressing the psychological needs of autonomy, competence, and relatedness through elements such as immediate feedback, points, and collaborative mechanics. These interventions facilitate the improvement of linguistic skills and academic competencies by reducing the“affective filter,”lowering performance anxiety, and transforming monotonous tasks into interactive, enjoyable experiences. It is concluded that the alignment of game design with pedagogical objectives and the implementation of adaptive systems are key to maintaining long-term engagement and overcoming the short-term novelty effect in the classroom.