The influence of brand personality, brand loyalty, and customer satisfaction on consumers' online purchase intention in Libya: The mediating influence of emotional motivation and rational motivation
Libya'da marka kişiliği, marka sadakati ve müşteri memnuniyetinin tüketicilerin çevrim içi satın alma niyeti üzerindeki etkisi: Duygusal motivasyon ve rasyonel motivasyonun aracılık rolü
- Tez No: 1004693
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AKRAM ALHAMAD
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Libya'da marka kişiliği, marka sadakati ve müşteri memnuniyetinin tüketicilerin çevrim içi satın alma niyeti üzerindeki etkisini, duygusal motivasyon ve rasyonel motivasyonun aracılık edici rolleri çerçevesinde incelemektedir. Çalışma, Libya'da çevrim içi alışverişin artan öneminden ve çevrim içi satın alma niyetinin markalama, tüketici değerlendirmesi ve motivasyonel süreçleri bütünleştiren bir modelle açıklanması gerekliliğinden hareketle geliştirilmiştir. Araştırmada nicel, açıklayıcı ve kesitsel anket tasarımı benimsenmiştir. Veriler, çevrim içi alışveriş platformları hakkında farkındalığı veya maruziyeti bulunan Libyalı tüketicilerden çevrim içi anket yoluyla toplanmıştır. Nihai analiz için toplam 395 geçerli anket değerlendirmeye alınmıştır. Tüm yapılar yedili Likert ölçeği kullanılarak ölçülmüş, veriler Kısmi En Küçük Kareler Yapısal Eşitlik Modellemesi ile analiz edilmiştir. Bulgular, varsayılan tüm doğrudan ilişkilerin pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı olduğunu göstermiştir. Marka kişiliği, marka sadakati ve müşteri memnuniyeti, çevrim içi satın alma niyeti, duygusal motivasyon ve rasyonel motivasyon üzerinde anlamlı pozitif etkilere sahiptir. Duygusal motivasyon ve rasyonel motivasyon da çevrim içi satın alma niyeti üzerinde anlamlı pozitif etkilere sahiptir. Aracılık analizi, her iki motivasyon türünün de üç öncül değişken ile çevrim içi satın alma niyeti arasındaki ilişkilerde anlamlı aracılık rolleri üstlendiğini doğrulamıştır. Öncül değişkenler arasında marka sadakati, çevrim içi satın alma niyeti üzerinde en güçlü toplam etkiye sahipken, rasyonel motivasyonun doğrudan etkisi duygusal motivasyondan daha güçlü bulunmuştur. Model, yüksek açıklayıcılık gücü ve kabul edilebilir uyum değerleri göstermiştir. Çalışma, Planlı Davranış Teorisi ile Uyarıcı-Organizma-Tepki yaklaşımını Libya'daki çevrim içi alışveriş bağlamında bütünleştirerek kuramsal katkı sunmaktadır. Uygulama açısından ise işletmelere, daha etkili markalama, sadakat geliştirme, memnuniyet artırma ve motivasyon temelli stratejiler yoluyla tüketicilerin çevrim içi satın alma niyetini güçlendirmeye yönelik yararlı çıkarımlar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the influence of brand personality, brand loyalty, and customer satisfaction on consumers' online purchase intention in Libya, with emotional motivation and rational motivation serving as mediating variables. The study was motivated by the growing relevance of online shopping in Libya and the need to explain online purchase intention through a model that integrates branding, consumer evaluation, and motivational processes. The study adopted a quantitative, explanatory, and cross-sectional survey design. Data were collected through an online questionnaire from Libyan consumers with awareness of or exposure to online shopping platforms. A total of 395 valid responses were retained for the final analysis. All constructs were measured using a seven-point Likert scale, and the data were analyzed using Partial Least Squares Structural Equation Modeling. The findings showed that all hypothesized direct relationships were positive and statistically significant. Brand personality, brand loyalty, and customer satisfaction had significant positive effects on online purchase intention, emotional motivation, and rational motivation. Emotional motivation and rational motivation also had significant positive effects on online purchase intention. The mediation analysis further confirmed that both emotional motivation and rational motivation significantly mediated the relationships between the three antecedent variables and online purchase intention. Among the antecedents, brand loyalty had the strongest total effect on online purchase intention, while rational motivation showed a stronger direct effect on online purchase intention than emotional motivation. The model demonstrated strong explanatory power and satisfactory fit. The study contributes theoretically by integrating the Theory of Planned Behavior and the Stimulus-Organism-Response perspective in the Libyan online shopping context. Practically, it offers useful implications for businesses seeking to strengthen consumers' online purchase intention through more effective branding, loyalty-building, satisfaction enhancement, and motivation-based strategies.