From jobless to green job: Youth unemployment and the greeneconomy in Tunisia and Turkey
İşsizlikten yeşil işe: Genç işsizliği ve Tunus veTürkiye'de yeşil ekonomi
- Tez No: 1004729
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞIN ERBEK ALAYBEYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Genç işsizliği, ekonomik büyümeyi engelleyen ve uluslar arası işgücü piyasalarını zorlayan kalıcı bir küresel sorun olmaya devam ediyor. İş gücüne giren genç bireyler genellikle deneyim eksikliği ve yetersiz eğitim fırsatları gibi benzersiz engellerle karşı karşıya kalıyor ve bu da beceri uyumsuzlukları ve yetersiz istihdamla işaretlenmiş rekabetçi bir iş piyasasına katkıda bulunuyor. Hükümetlerin, nesiller boyu potansiyel yenilikçiler için müreffeh bir gelecek sağlama, gelişen sosyal eğilimler ile işgücü piyasası talepleri arasındaki boşluğu kapatmayı amaçlayan programlar başlatma görevi var. Aynı zamanda, çevresel bozulmaya ilişkin küresel farkındalık, sürdürülebilirliğe doğru bir kaymayı tetikledi ve çevresel sorumluluğu ve inovasyonu önceliklendiren roller olan“yeşil işler”kavramının ortaya çıkmasına neden oldu. Bu çalışma, yüksek genç işsizliğine katkıda bulunan temel faktörleri inceliyor ve yeşil işlerin nasıl uygulanabilir çözümler sunabileceğini araştırıyor. Tunus ve Türkiye'ye odaklanan çalışma, her iki ülkenin mevcut işgücü manzaralarının karşılaştırmalı bir analizini sunuyor ve yeşil istihdam sektörlerinin büyümesini destekleyebilecek en iyi uygulamaları ve öğrenilen dersleri vurguluyor.
Özet (Çeviri)
Youth unemployment remains a persistent global challenge, hindering economic growth and straining labor markets across nations. Young individuals entering the workforce often face unique barriers, including a lack of experience and inadequate training opportunities, which contribute to a competitive job market marked by skill mismatches and underemployment. Governments are tasked with securing a prosperous future for generations of potential innovators, launching programs aimed at bridging the gap between evolving social trends and labor market demands. Simultaneously, global awareness of environmental degradation has sparked a shift toward sustainability, giving rise to the concept of "green jobs» roles that prioritize environmental responsibility and innovation. This study examines the key factors contributing to high youth unemployment and explores how green jobs can offer viable solutions. Focusing on Tunisia and Turkey, the study provides a comparative analysis of both nations' current labor landscapes, highlighting best practices and lessons learned that could support the growth of green employment sectors.