Tip 1 chiari malformasyonlu yetişkinlerde polisomnografi bulgularının ameliyat sonrası dekompresif hacim ile ilişkileri
Relationship between polysomnography findings in adults with Type 1 chiari malformation and postoperative decompressive volume
  1. Tez No: 1005068
  2. Yazar: HARUN EMÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ ÇAĞATAY ÖNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Tip 1 Chiari malformasyonlu yetişkinlerde posterior fossa dekompresyonu sonrası polisomnografi (PSG) bulgularındaki değişimleri değerlendirmek ve bu değişimlerin cerrahi sonrası oluşan posterior fossa hacim artışı ile ilişkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Ocak 2010–Haziran 2025 tarihleri arasında Tip 1 Chiari malformasyonu tanısı ile suboksipital kraniektomi, C1 laminektomi ve duraplasti uygulanan olgular retrospektif olarak değerlendirildi. Preoperatif ve postoperatif PSG'si bulunan, gerekli radyolojik görüntülemelere sahip toplam 47 hasta çalışmaya dâhil edildi. Posterior fossa hacmi kontrastsız kraniyal BT görüntülerinde manuel elipsoid formül ile ve ayrıca 3D Slicer yazılımı kullanılarak segmentasyon yöntemiyle hesaplandı. Preoperatif ve postoperatif PSG kayıtlarından vücut kitle indeksi, uyku evre süreleri, toplam uyku süresi, uyku etkinliği, santral apne sayısı ve indeksi ile apne-hipopne indeksi değerlendirildi. Solunumsal olaylar AASM 2020 kriterlerine göre skorlandı. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 37.8±12.8 yıl olup %78.7'si kadındı. Postoperatif dönemde N3 uyku süresinde anlamlı artış saptandı (106.4±61.2 dk vs. 138.0±60.9 dk; p=0.008). Toplam uyku süresi de postoperatif dönemde artış gösterdi (380.3±82.5 dk vs. 410.2±60.1 dk; p=0.044). Santral apne indeksi postoperatif dönemde azalmakla birlikte istatistiksel olarak anlamlı değildi. Postoperatif posterior fossa hacmi arttıkça santral apne ortalama süresinin azaldığı belirlendi (manuel ölçüm r=-0.371, p=0.010; 3D Slicer r=-0.309, p=0.041). Ayrıca 3D Slicer ile ölçülen posterior fossa hacmi ile apne-hipopne indeksi arasında negatif korelasyon saptandı (r=-0.331, p=0.028). Sonuç: Posterior fossa dekompresyonu sonrası hacim artışı, Tip 1 Chiari malformasyonlu yetişkinlerde uyku mimarisi ve santral solunum bozuklukları üzerinde olumlu etkilerle ilişkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate changes in polysomnographic (PSG) parameters after posterior fossa decompression in adults with Chiari type I malformation and to investigate the relationship between these changes and the postoperative increase in posterior fossa volume. Materials and Methods: Adult patients with Chiari type I malformation who underwent suboccipital craniectomy, C1 laminectomy, and duraplasty between January 2010 and June 2025 were retrospectively reviewed. A total of 47 patients with available preoperative and postoperative PSG recordings and complete radiological imaging were included. Posterior fossa volume was calculated on non-contrast cranial CT images using a manual ellipsoid formula and by segmentation with 3D Slicer software. From PSG recordings, body mass index, sleep stage durations, total sleep time, sleep efficiency, central apnea count and index, and apnea–hypopnea index were analyzed. Respiratory events were scored according to the 2020 American Academy of Sleep Medicine criteria. Results: The mean age of the patients was 37.8±12.8 years, and 78.7% were female. A significant postoperative increase in N3 sleep duration was observed (106.4±61.2 min vs. 138.0±60.9 min; p=0.008). Total sleep time also increased significantly in the postoperative period (380.3±82.5 min vs. 410.2±60.1 min; p=0.044). Although the central apnea index decreased postoperatively, this change was not statistically significant. An increase in postoperative posterior fossa volume was associated with a reduction in mean central apnea duration (manual measurement r=-0.371, p=0.010; 3D Slicer r=-0.309, p=0.041). In addition, a negative correlation was found between posterior fossa volume measured by 3D Slicer and the apnea–hypopnea index (r=-0.331, p=0.028). Conclusion: In adults with Chiari type I malformation, an increase in posterior fossa volume following decompression surgery is associated with favorable changes in sleep architecture and selected parameters of central sleep-disordered breathing.