The effect of perceived resarchrch capacity on research culture: A case study of research centers in Iraq
Algılanan araştırma kapasitesinin araştırma kültürüne etkisi: Irak'taki araştırma merkezleri örneği
- Tez No: 1005078
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜL ÖZKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Irak'taki yüksek öğrenim ve araştırma kurumlarında Algılanan Araştırma Kapasitesi (ARK) ve Araştırma Kültürü (ARK) arasındaki bağlantıyı incelemektedir. Ulusal kalkınmada araştırmanın öneminin anlaşılması bağlamında, bu çalışma, araştırmacıların kişisel, grup ve örgütsel becerilerine ilişkin görüşlerinin tüm araştırma durumunu nasıl etkilediğini incelemektedir. Irak'taki iki seçilmiş araştırma kuruluşunda çalışan 100 araştırmacıdan veri toplamak için nicel yöntemler kullanan kesitsel bir anket tasarımı kullanılmıştır. Örgütsel, ekip ve bireysel olmak üzere algılanan araştırma kapasitesinin üç boyutu ve bunların araştırma kültürü göstergeleri olan işbirliği, yenilikçilik, etik ve kurumsal destek ile ilişkisi, yapılandırılmış bir anket kullanılarak ölçülmüştür. Veriler, SPSS kullanılarak tanımlayıcı istatistikler, Pearson korelasyonu ve çoklu regresyon analizi ile değerlendirilmiştir. Bulgular, algılanan araştırma kapasitesi ve araştırma kültürünün anlamlı derecede pozitif korelasyon gösterdiğini ortaya koymuştur; bu da, kendi kurumlarında daha fazla kapasiteye sahip olduklarını hisseden araştırmacıların, destekleyici ve üretken bir araştırma kültüründe de bulunduklarını göstermektedir. Üç boyut arasındaki ilişki, araştırma kültürünün en güçlü belirleyicisi olarak organizasyon kapasitesini, ardından ekip kapasitesini ve bireysel yetkinliği ortaya koymuştur. Bu sonuçlar, kurumsal değişikliklerin, altyapı yatırımlarının ve araştırmacıların algılanan kapasitelerini destekleyen politikaların formüle edilmesinin gerekliliğini vurgulamaktadır. Makale, Irak gibi kaynak kısıtlı ve çatışma sonrası ortamlarda bile algılanan araştırma kapasitesinin güçlendirilmesiyle sürdürülebilir ve etik bir araştırma kültürünün teşvik edilebileceği sonucuna varmaktadır. Sonuçlar, gelişmekte olan ortamlarda araştırma ekosistemlerini geliştirmek isteyen politika yapıcılar, akademik liderler ve kalkınma ortakları için pratik bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The research explores the connection between Perceived Research Capacity (PRC) and Research Culture (RC) in Iraqi institutions of higher learning and research. In the understanding of the importance of research in national development, this study examines how the views of the researchers about their personal, group, and organizational skills affect the situation in the whole research. A cross-sectional survey design, employing quantitative methods, was used to collect data from 100 researchers working in two selected research organizations in Iraq. Three dimensions of perceived research capacity, including organizational, team, and individual, and their relationship with research culture indicators, namely, collaboration, innovation, ethics, and institutional support were measured using a structured questionnaire. Data were evaluated by descriptive statistics, Pearson correlation and multiple regression analysis using SPSS. Findings indicated that perceived research capacity and research culture were significantly positively correlated which shows that those researchers who feel they have more capacity in their respective institutions also have found themselves in a supportive and productive research culture. The interrelationship between the three dimensions produced organization capacity as the most potent predictor of research culture, then team capacity and individual competence. These results highlight institutional changes, infrastructure investment, and the formulation of enabling policies that support researchers' perceived capacities are needed. The paper concludes that a sustainable and ethical research culture can be promoted by strengthening the perceived research capacity even in resource-limited and post-conflict environments such as Iraq. The results offer practical information to policymakers, academic leaders, and development partners who would wish to enhance research ecosystems in developing settings.