Yaşam doyumunun yordayıcıları olarak sosyal medyaya ilişkin epistemolojik inançlar, sosyal medya tükenmişliği,bilişsel esneklik ve bilişsel kontrol
Epistemological beliefs regarding social media, social mediaburnout, cognitive flexibility, and cognitive control as predictors of life satisfaction
- Tez No: 1005202
- Danışmanlar: DR. İBRAHİM HALİL DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Eğitim ve Öğretim, Psychology, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, 18 yaş ve üzeri bireylerin sosyal medyaya ilişkin epistemolojik inançları, sosyal medya tükenmişliği, bilişsel esneklik ve bilişsel kontrol düzeylerinin yaşam doyumunu yordama düzeylerini incelemektir. Ayrıca, bireylerin demografik özelliklerine (yaş, cinsiyet, eğitim durumu, sosyal medya kullanım düzeyi, kitap okuma alışkanlığı) göre bu değişkenlerde anlamlı farklılıklar olup olmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, nicel araştırma yöntemine dayalı olup ilişkisel tarama deseninde yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, 27 Ocak 2025– 27 Temmuz 2025 tarihleri arasında çevrimiçi veri toplama araçlarıyla ulaşılan, Türkiye'de yaşayan 18 yaş ve üzeri toplam 401 birey oluşturmaktadır. Katılımcılar, kolayda örnekleme yöntemiyle çalışmaya dahil edilmiştir. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, Sosyal Medyaya İlişkin Epistemolojik İnançlar Ölçeği, Sosyal Medya Tükenmişliği Ölçeği, Bilişsel Esneklik ve Bilişsel Kontrol Ölçeği ve Yaşam Doyumu Ölçeği ile çevrimiçi olarak toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde betimsel istatistikler, bağımsız örneklemler t-testi, tek yönlü varyans analizi, korelasyon analizi ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma bulguları, sosyal medyaya ilişkin epistemolojik inançlar, sosyal medya tükenmişliği, bilişsel esneklik ve bilişsel kontrol değişkenlerinin yaşam doyumunu anlamlı bir şekilde yordadığını göstermiştir. Ayrıca, bazı demografik değişkenlere göre katılımcıların ilgili değişkenlerde anlamlı farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, yaşam doyumunu etkileyen psikososyal faktörlerin anlaşılmasına katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the predictive levels of life satisfaction of individuals aged 18 and over with their epistemological beliefs regarding social media, social media burnout, cognitive flexibility and cognitive control levels. In addition, it was aimed to determine whether there are significant differences in these variables according to the demographic characteristics of individuals (age, gender, education level, social media usage level, book reading habit). The research is based on the quantitative research method and was conducted in a relational survey design. The study sample comprised 401 individuals aged 18 years and older residing in Turkey, who were recruited via online data collection tools between January 27, 2025 and July 27, 2025. Convenience sampling was employed to select participants. Data were collected online with the Personal Information Form, Epistemological Beliefs on Social Media Scale, Social Media Burnout Scale, Cognitive Flexibility and Cognitive Control Scale, and Life Satisfaction Scale. Descriptive statistics, independent samples t-test, one-way analysis of variance, correlation analysis and multiple regression analysis were used to analyze the data obtained. Research findings showed that epistemological beliefs about social media, social media burnout, cognitive flexibility and cognitive control variables significantly predicted life satisfaction. In addition, it was determined that the participants showed significant differences in the relevant variables according to some demographic variables. The results obtained may contribute to the understanding of psychosocial factors affecting life satisfaction.