Uyuşturucu suçlarının önlenmesinde gizli soruşturmacı tedbiri
Undercover investigator measure in preventing drug crimes
- Tez No: 1005491
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN YALÇIN SARIBEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Drug Addiction and Alcoholism
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
Özet
Yasadışı uyuşturucu pazarlarının büyümesi ve bu alanlardan elde edilen yüksek gelirler, üretim süreçlerinde ortaya çıkan yeni tekniklerle özellikle sentetik maddelerin üretimindeki hızlı artış, ayrıca iletişim ve ulaşım teknolojilerindeki gelişmeler, kaçakçılık faaliyetlerini daha da kolaylaştırmaktadır. Bu tablo, uyuşturucuya bağlı suçlara daha fazla organize suç yapısının dâhil olmasına zemin hazırlamaktadır. Örgütlü suçlarla mücadelede, geleneksel koruma tedbirlerinin çoğu zaman yetersiz kalması ve hatta modern yöntemlerin bile bazı durumlarda etkisiz olması, suç çevresinin içine girilerek olayların doğrudan incelenmesini zorunlu hâle getirmiştir. Bu çerçevede, örgütün iç yapısına sızabilen gizli soruşturmacılar, maddi gerçeğin ortaya çıkarılmasında önemli bir araç olarak görülmeye başlanmıştır. Görevlendirildiği örgüt hakkında kapsamlı araştırmalar yapan ve faaliyetlerini muhataplarının farkına varmaksızın sürdüren gizli soruşturmacının, suç delillerine ulaşma ve failleri belirleme noktasında son derece etkili olduğu açıktır. Bu çalışmada, öncelikle gizli soruşturmacı kavramının ne ifade ettiği ve benzer kurumlar ile diğer koruma tedbirlerinden hangi yönleriyle ayrıldığı ele alınacaktır. Sonrasında ise gizli soruşturmacının hangi koşullar altında görevlendirilebileceği, karşılaştırmalı hukukta yer alan düzenlemeler ve yargı içtihatları ışığında, ayrıca Türk Hukukunda Uyuşturucu suçları üzerin detaylı biçimde durularak değerlendirilecektir. Bununla birlikte, gizli soruşturmacı kurumu bir yandan suçların aydınlatılmasına katkı sağlarken, diğer yandan temel hak ve özgürlükler üzerinde müdahale niteliği taşıdığı için çeşitli tartışmalara da konu olmuştur. Çalışmamız içerisinde bu tartışmaları da Yargıtay kararları, doktrin ve mukayeseli hukuktan yararlanarak aktarmaya çalışacağız.
Özet (Çeviri)
The growth of illegal drug markets and the high revenues generated from these areas, the rapid increase in the production of synthetic substances in particular due to new techniques emerging in production processes, and advances in communication and transportation technologies are further facilitating smuggling activities. This situation creates a conducive environment for the increased involvement of organized criminal structures in drug-related offences. In the fight against organised crime, the fact that traditional protective measures are often inadequate and even modern methods are ineffective in some cases has made it necessary to investigate incidents directly by infiltrating criminal circles. In this context, undercover investigators who can infiltrate the internal structure of an organisation have come to be seen as an important tool for uncovering the material truth. It is clear that undercover investigators, who conduct comprehensive research on the organisation they are assigned to and carry out their activities without the knowledge of their subjects, are extremely effective in obtaining evidence of crime and identifying perpetrators. This study will first examine what the concept of undercover investigator means and how it differs from similar institutions and other protective measures. Subsequently, the conditions under which a confidential investigator may be appointed will be assessed in light of the regulations and judicial precedents found in comparative law, with a detailed focus on drug offences under Turkish law. However, while the secret investigator institution contributes to the clarification of crimes, it has also been the subject of various debates because it constitutes an intervention in fundamental rights and freedoms. In our study, we will attempt to convey these debates by drawing on Supreme Court decisions, doctrine and comparative law.