Afrika'da dijital pazarlama: Güney Afrika'da dijital pazarlamanın yarattığı fırsatlar ve rekabet alanları
Digital marketing in africa: Opportunities and competitive spaces created by digital marketing in south Africa
  1. Tez No: 1005950
  2. Yazar: SOUMAINE TOM NAIMA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERGUN ERAY AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Topkapı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Güney Afrika'daki dijital pazarlama uygulamalarının genel etkisini, stratejik etkinliğini ve davranışsal etkilerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Hızla gelişen bu ülkede, işletmeler dijital pazarlama araçlarıyla müşteri tabanlarını genişleterek pazar paylarını artırmışlardır. Çalışma, öncelikle dijital pazarlamanın işletme rekabet gücü ve tüketici satın alma kararları üzerindeki etkisine odaklanmaktadır. Sosyal medya, e-ticaret ve veri analitiği gibi araçlar aracılığıyla dijital pazarlamanın sunduğu fırsatları incelemektedir. Bu tez, küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ'ler) ve büyük şirketlerin bu stratejileri nasıl kullandığını ayrıntılı olarak analiz etmektedir. Ayrıca, yine literatür analiziyle tüketici davranışlarını etkileyen faktörleri belirlemeyi ve dijital pazarlama araçlarının bu süreçlerdeki rolünü araştırmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, konuyla ilgili mevcut literatürün kapsamlı bir şekilde incelendiği ve sentezlendiği bir çalışmadır. Sonuçlar, dijital pazarlama stratejilerinin Güney Afrika şirketlerine rekabet avantajları sağladığını, tüketici memnuniyetini artırdığını ve ekonomik büyümeye katkıda bulunduğunu göstermektedir. Tez, şirketlerin dijital pazarlama stratejilerini optimize etmeleri için önerilerde bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the general units, processes, and behavioral patterns of digital marketing practices in South Africa. Businesses in these countries have rapidly increased their market share by expanding their customer bases through digital marketing tools. The study primarily focuses on the impact of digital marketing on business competitiveness and purchasing decisions in manufacturing. It examines the opportunities offered by digital marketing through tools such as social media, e-commerce, and data analytics. This thesis provides a detailed analysis of how small and medium-sized enterprises (SMEs) and large corporations utilize these strategies. It also aims to identify the factors influencing consumer behavior and explore the role of digital marketing tools in these processes. To this end, a comprehensive literature review and synthesis approach was employed to examine the relevant studies. The results demonstrate that digital marketing strategies offer South African companies a competitive advantage, enhance consumer satisfaction, and contribute to economic growth. The thesis offers recommendations for companies to optimize their digital marketing strategies.