Private credit growth in emerging markets: Determinants and consequences
Gelişmekte olan ülkelerde kredi büyümesi: Belirleyicileri ve sonuçları
  1. Tez No: 1006083
  2. Yazar: ALPER ÖZHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA DUBE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, önde gelen gelişmekte olan piyasa ekonomilerindeki kredi dinamiklerinin, küresel makro-finansal koşullar ve banka düzeyindeki bilanço özellikleri tarafından birlikte nasıl şekillendirildiğini araştırmaktadır. Çalışma iki temel soruyu ele almaktadır: (i) Reel özel yurtiçi kredinin; çıktı (hasıla), enflasyon, döviz kurları, portföy akımları ve politika faiz oranları ile nasıl etkileşime girdiği; ve (ii) banka sermayesi, varlık kalitesi, kârlılık, likidite ve sahiplik yapısının mikro düzeyde reel kredi büyümesini nasıl koşullandırdığı. Bu soruları yanıtlamak amacıyla, 2000-2023 döneminde dokuz gelişmekte olan ekonominin çeyreklik bir makro panel veri seti ve bu ülkelerden 33 büyük bankadan oluşan çeyreklik bir panel veri seti kullanmaktadır. Yöntem olarak Panel Vektör Otoregresyon (PVAR) ve banka düzeyinde kredi büyümesi için dinamik iki aşamalı Sistem GMM modeli kullanılmıştır. PVAR modelinden elde edilen sonuçlar, yurtiçi kredi döngülerinin“ithal edilme”eğiliminde olduğunu göstermektedir: Portföy girişleri, küresel likidite kanalıyla kredi genişlemelerinin önemli bir kaynağı iken; döviz kuru değer kayıplarının reel kredi üzerinde güçlü bir daraltıcı etkisi ve enflasyon üzerinde geçişkenlik etkisi bulunmaktadır. Öte yandan, politika faizinin kredi üzerindeki etkisi sınırlıdır; bu durum, dışa açık ve banka temelli bu ekonomilerde para politikası önlemlerini kısıtlayan zayıf bir banka kredi kanalına işaret etmektedir. Sistem GMM tahminleri, CAMEL göstergelerinin çeyreklik reel kredi büyümesi üzerinde istatistiksel olarak anlamlı etkileri olmadığını ortaya koymaktadır. Makro-finansal kontrol değişkenleri eklendiğinde, döviz kuru yeniden kredi büyümesinin baskın faktörü olarak ortaya çıkmaktadır; bu da kısa vadede ortak dış şokların, bankaya özgü karakteristiklere baskın geldiğini göstermektedir. Bulgular, faiz oranı politikasının sınırlarını vurgulamakta ve finansal istikrarın korunmasında döviz kuru yönetiminin ve makroihtiyati araçların merkezi rolünü öne çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates how credit dynamics in leading emerging market economies are shaped together by global macro-financial conditions and bank-level balance sheet characteristics. It addresses two questions: (i) how real private domestic credit interacts with output, inflation, exchange rates, portfolio flows and policy interest rates; and (ii) how bank capital, asset quality, profitability, liquidity and ownership structure condition real loan growth at the micro level. To answer them, the study uses a quarterly macro panel for nine major emerging economies over 2000–2023, and a quarterly panel of 33 large commercial banks from eight of these countries by utilizing a Panel Vector Autoregression (PVAR) with a dynamic two-step System GMM model for bank-level loan growth. Results from the PVAR model show that domestic credit cycles tend to be“imported”: portfolio inflows is an important driver of credit expansions through the global liquidity, while exchange-rate depreciations have a strong contractionary effect on credit and pass through effect on inflation. Conversly, policy rates have a muted impact on credit, pointing to a weak bank-lending channel that constrains monetary policy measures in these economies. The System GMM estimates reveal that, CAMEL-type indicators (capital adequacy, non-performing loans, profitability and cost ratios) do not have statistically significant effects on quarterly real loan growth. When macro-financial control variables are added, the exchange rate again emerges as the dominant factor of lending growth, suggesting that common external shocks dominates idiosyncratic bank-specific characteristics in the short run. The findings underscore the limits of interest-rate policy and highlight the central role of exchange-rate management, macroprudential tools in protecting financial stability.