Uluslararası para sisteminde ve ülkelerin rezervlerinde altının rolü ve önemi
The role and importance of gold in the international monetary system and in the reserves of nations
  1. Tez No: 1006133
  2. Yazar: NEDRET MALİKİ KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık Bilim Dalı
Özet
Bu tez, uluslararası para sisteminin tarihsel gelişimini altın ekseninde ele alarak, altının merkez bankaları rezervlerindeki rolünü ve dijitalleşen finansal yapı içinde yeniden kazandığı stratejik önemi incelemektedir. Çalışmada, klasik altın standardı döneminden Bretton Woods sistemine, oradan da dalgalı kur rejimine uzanan parasal dönüşüm süreci analiz edilmiştir. Özellikle 2008 küresel finans krizi sonrasında ortaya çıkan ekonomik belirsizlikler, jeopolitik riskler ve genişletici para politikaları, merkez bankalarının altın rezervlerine yönelmesinde belirleyici olmuştur. Tez kapsamında, Amerikan dolarının küresel rezerv para statüsünün sorgulanmaya başlanması ve çok kutuplu para sistemine geçiş tartışmaları ele alınmış; bu çerçevede altının güvenli liman niteliği değerlendirilmiştir. Ayrıca merkez bankası dijital paraları ve altına dayalı dijital para olasılıkları incelenerek, bu gelişmelerin ulusal ve uluslararası para sistemleri üzerindeki muhtemel etkileri analiz edilmiştir. Çalışmanın 4. bölümünde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın resmi rezerv yapısı incelenmiş, altın rezervlerinin finansal istikrar, rezerv çeşitliliği ve ekonomik güven açısından taşıdığı önem ortaya konulmuştur. Çalışmanın son bölümünde dijital para çalışmaları, Merkez Bankası Dijital Parası, altına dayalı dijital para ve dijital altın standardına dönüş tartışmaları ve Türkiye örneği olarak TCMB Dijital Türk Lirası Projesinden bahsedilen Türkiye'de dijital paraya ilişkin çalışmalar incelenmiştir. Sonuç olarak altının, uluslararası para sisteminde hem geleneksel hem de modern araçlarla birlikte tamamlayıcı ve dengeleyici bir rezerv varlık olma özelliğini sürdürdüğü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines the historical evolution of the international monetary system with a particular focus on gold, analyzing its role in central bank reserves and its renewed strategic importance within an increasingly digital financial structure. The study explores the transformation of the monetary system from the classical gold standard to the Bretton Woods system and subsequently to the floating exchange rate regime. In particular, the global financial crisis of 2008, rising geopolitical risks, and expansionary monetary policies have significantly increased central banks' demand for gold reserves. Within this framework, the thesis evaluates the declining dominance of the U.S. dollar as the global reserve currency and the discussions surrounding a transition toward a multipolar monetary system, in which gold has re-emerged as a safe-haven asset. Furthermore, the study analyzes central bank digital currencies and the potential for gold-backed digital currencies, assessing their possible implications for national and international monetary systems. Chapter 4 of the study examines the official reserve structure of the Central Bank of the Republic of Turkey, highlighting the importance of gold reserves in terms of financial stability, reserve diversification, and economic confidence. The final chapter examines studies on digital currencies in Turkey, including discussions on Central Bank Digital Currency, gold-backed digital currencies, and the transition to a digital gold standard, with the Central Bank of the Republic of Turkey's Digital Turkish Lira Project cited as an example. In conclusion, it is determined that gold continues to serve as a complementary and balancing reserve asset in the international monetary system, alongside both traditional and modern instruments.