Obsesif kompulsif belirtilerin suçluluk-utanç ve anneden algılanan narsisizm ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between obsessive–compulsive symptoms, guilt–shame, and perceived maternalnarcissism
- Tez No: 1006168
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR ALGEDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinde obsesif kompulsif belirtiler ile suçluluk–utanç duyguları ve anneden algılanan narsisistik özellikler arasındaki ilişkileri incelemektir. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeliyle yürütülmüştür. Çalışma grubunu, kolay örnekleme yöntemiyle seçilen, İstanbul'da yaşayan 18–25 yaş aralığında toplam 309 üniversite öğrencisi (211 kadın, %68,3; 98 erkek, %31,7) oluşturmaktadır. Veriler, Sosyodemografik Bilgi Formu, Vancouver Obsesif Kompulsif Envanteri, Suçluluk–Utanç Ölçeği ve Anneden Algılanan Narsisistik Özellikler Ölçeği kullanılarak Google Forms aracılığıyla çevrimiçi olarak toplanmıştır. Veri analizleri IBM SPSS 27.0 programı kullanılarak gerçekleştirilmiş; betimsel istatistikler, Pearson korelasyon analizi, hiyerarşik regresyon analizi, bağımsız örneklemler t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Bulgular, obsesif kompulsif belirtiler ile suçluluk–utanç duyguları ve anneden algılanan narsisistik özellikler arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler olduğunu göstermektedir. Hiyerarşik regresyon analizine göre, obsesif kompulsif belirtilerdeki varyansın %6'sının anneden algılanan narsisistik özellikler, %8'inin ise suçluluk–utanç duyguları tarafından açıklandığı belirlenmiştir. Araştırmada değerlendirilen demografik değişkenlere ilişkin sonuçlar bulgular kısmında açıklanmıştır. Elde edilen bulgular, obsesif kompulsif belirtilerin gelişiminde bireysel duygulanımsal süreçler ile algılanan ebeveyn özelliklerinin birlikte ele alınmasının önemine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationships between obsessive–compulsive symptoms, guilt–shame feelings, and perceived maternal narcissistic traits among university students. The research was conducted using a correlational survey design, one of the quantitative research methods. The study sample consisted of a total of 309 university students aged between 18 and 25 years (211 women, 68.3%; 98 men, 31.7) living in Istanbul, who were selected through convenience sampling. Data were collected online via Google Forms using the Sociodemographic Information Form, the Vancouver Obsessive Compulsive Inventory, the Guilt–Shame Scale, and the Perceived Maternal Narcissistic Traits Scale. Data analyses were performed using IBM SPSS 27.0; descriptive statistics, Pearson correlation analysis, hierarchical regression analysis, independent samples t-test, and one-way analysis of variance (ANOVA) were applied. The findings indicated significant positive relationships between obsessive–compulsive symptoms and guilt–shame feelings as well as perceived maternal narcissistic traits. According to the hierarchical regression analysis, perceived maternal narcissistic traits accounted for 6% of the variance in obsessive–compulsive symptoms, while guilt–shame feelings accounted for 8%. Results related to the demographic variables examined in the study are presented in the Results section. Overall, the findings highlight the importance of considering both individual affective processes and perceived parental characteristics together in the development of obsessive–compulsive symptoms.