Libya'daki kamu harcamaları ve gayrı safi yurt içi hasıla üzerindeki etkisi
Public spending and its impact on gross domestic product in Libya
  1. Tez No: 711653
  2. Yazar: AMMAR AYYAD ZAED BEN. ZAED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN DİLEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
GSYİH, Libya'daki ana milli hasıla kaynaklarını temsil etmektedir, bu ürün devletin gayrı safi yurt içi hasılasına en az (%83.7) katkı sağlamaktadır. Libya'nın ekonomisi, son yıllarda (1990-2009) uluslararası pazarda ürünlerin pahalanmasının neden olduğu büyük petrol gelirlerinin artışı ile desteklenen kayda değer bir gelişmeye be aynı zamanda (1990-2009) süresince üretilen petrol miktarlarının büyümesine tanıklık etmiştir, bu durum da, gayrı safi yurt içi hasılanın cari fiyatlarla (1990) yılında (28253) milyon dinardan (2009) yılında (49854) milyon dinara yükseldiği, büyük ve özel hükümet projelerinin uygulanmasından dolayı ekonomik faaliyetin hızında bir artışa neden olmuş ve bunların hepsi kalkınma hızı yüzdesinin (%77) aşılmasına neden olmuştur; bir başka deyişle, Libya'daki gayrı safi yurt içi hasıla son yıllarda (1999-2009 AD) yarıdan daha fazlasını ikiye katlamıştır. Araştırmanın standart biçimlerinin analizinin bir sonucu olarak, Libya milyon dinarı ile kamu harcamalarındaki artış GSYİH (1.398) milyon artmasına neden olduğu için ve kamu harcamaları, gayrı safi milli hasılada meydana gelen değişimlerin açıklanması ve yorumlanmasında yüzde (%78) katkı sağladığı için, GSYİH üzerinde kamu harcamalarının güçlü bir etkisi mevcuttur, standart modellerin tahmin edilmesi sonuçları, hem ana hem de ikincil GSYH bileşenleri üzerinde kamu harcamalarının anlamlı bir etkisinin olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
GDP represents one of the main sources of national income in Libya, this output contributes by at least (83.7%) of the gross national income of the state. Libya's economy has witnessed a remarkable development over the past (1990-2009m) supported by the increase of large oil revenues caused by the escalation of prices in the international market, and also the growth of produced quantities of oil during the period(1990-2009), this led to a rise in the pace of economic activity due to the implementation of large and private government projects, where the gross domestic product at current prices rose from (28253) billion dinars in (1990) to (49854) billion dinars in(2009),all this led to exceed the growth rate percentage (77%), in other words, that the gross domestic product in Libya has doubled more than half times over the past(1990-2009AD). As a result of the analysis of standard forms to search, there is a strong influence on the public spending on GDP, as the increase in public spending in Libya million dinars leads to increase of GDP (1.398) million, and public spending contributes to percentage (78%) in explaining the changes occurring in gross domestic product and their interpret, the results of estimating standard models have shown that there is a significant effect on public spending on both components of main and secondary to GDP.