Ortaokul öğrencilerinin afet bilincinin geliştirilmesi: Eylem araştırması
Developing disaster awareness among middle school students: An action research study
  1. Tez No: 1006455
  2. Yazar: MEHMET YOLALAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE METİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, ortaokul öğrencilerinin afet bilincini geliştirmek amacıyla dokuz haftalık bir eylem araştırması olarak tasarlanmıştır. Araştırma, Giresun'un Dereli ilçesindeki bir devlet okulunda öğrenim gören 21 öğrenci ile yürütülmüş; hem nicel hem nitel veri toplama araçları kullanılarak zenginleştirilmiş bir veri seti oluşturulmuştur. Nicel veriler Afet Hazırlık Tutum Ölçeği, Afet Eğitimi Başarı Testi, Araştırma Anket Formu ve Afet Bilinci Algı Ölçeği aracılığıyla toplanmış ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ile analiz edilmiştir. Nicel bulgular, öğrencilerin afete hazırlık tutumları, akademik başarıları ve afet bilinci algılarında anlamlı ve olumlu yönde gelişmeler olduğunu göstermiştir (p<0.05). Nitel veriler ise görüşmeler, öğrenci günlükleri ve araştırmacı günlükleri aracılığıyla elde edilmiş ve içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Tematik analizler, öğrencilerin yalnızca“çök-kapan-tutun”gibi temel davranışları öğrenmekle kalmayıp, edindikleri bilgileri aile ve sosyal çevreleriyle paylaşarak öğrenmenin yaygınlaştırıcı bir etki yarattığını ortaya koymuştur. Öğrenciler süreci“etkili”,“yararlı”ve“güven verici”bulduklarını ifade etmişlerdir. Sonuç olarak, bu eylem araştırmasında çoklu veri toplama yöntemlerinin kullanılması, öğrencilerin bilişsel ve duyuşsal gelişimlerini bütüncül bir yaklaşımla destekleyen etkili bir pedagojik strateji sunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was designed as a nine-week action research aimed at improving disaster awareness among middle school students. The research was conducted with 21 students attending a public school in the Dereli district of Giresun, Turkey, and employed both quantitative and qualitative data collection tools to create an enriched dataset. Quantitative data were collected using the Disaster Preparedness Attitude Scale, Disaster Education Achievement Test, Research Survey Form, and Disaster Awareness Perception Scale, and analyzed with the Wilcoxon Signed-Rank Test. Quantitative findings indicated significant and positive improvements in students' disaster preparedness attitudes, academic achievement, and disaster awareness perceptions (p < 0.05). Qualitative data were obtained through interviews, student diaries, and researcher diaries, and analyzed using content analysis. Thematic analyses revealed that students not only internalized vital behaviors such as“drop, cover, and hold on”but also shared the knowledge they acquired with their families and social circles, creating a disseminative effect of learning. Students described the process as“effective,”“beneficial,”and“reassuring.”In conclusion, the use of multiple data collection methods in this action research provided an effective pedagogical strategy that holistically supported students' cognitive and affective development.