6 Şubat 2023 Kahramanmaraş merkezli depremin ortaokul öğrencileri tarafından algılanışı ve doğal afet bilincinin geliştirilmesine etkisi
February 6, 2023 Kahramanmaraş-centered earthquake's perception by middle school students and its effect on developing natural disaster awareness
- Tez No: 962187
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVDA ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş merkezli depremi yaşamış ortaokul öğrencilerinin depreme ve doğal afetlere yönelik algısının, depremin afet bilincinin gelişmesine nasıl bir etkisi olduğunun incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden fenomenoloji deseni kullanılmıştır. Araştırmadan çıkan veriler içerik analizi yöntemi ile çözümlenmiştir. Araştırma da veri aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”ve“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”kullanılmıştır. Araştırmaya Osmaniye ili Kadirli ilçesindeki resmi bir ortaokulda okuyan 25 ortaokul öğrencisi katılmıştır. Öğrenciler 7 ve 8. sınıflardan karma olarak seçilmiştir. Araştırma 2024-2025 eğitim-öğretim yılı güz döneminde yapılmıştır. Araştırma bulgularının analizi sonucunda 5 tema ve 14 kategori belirlenmiştir. Temalar“Depremin Algılanışı”,“Deprem Sonrası Alınan Önlemler”,“Psiko-sosyal Etkileri”,“Eğitim Hayatına Etkisi”,“Afet Eğitimi ve Bilinci”olarak açıklanmıştır. Araştırmanın sonucunda yaşanılan 6 Şubat depreminin etkisiyle öğrencilerin afet bilincinin kısmen arttığı fakat yeterli düzeyde bir afet bilincine sahip olmadıkları belirlenmiştir. Depremin çocuklarda korku ve panik oluşturduğu, depremin yağmurlu bir günde ve gece gerçekleşmesinden dolayı öğrencilerin depremi daha çok yağmurlu havalarda ve geceleri hatırladıkları, depremin öğrencilerin akademik başarılarını olumsuz yönde etkilediği sonuçlarına ulaşılmıştır. Bu araştırma ile öğrencilerin afet bilincini artıracak uygulamalı eğitimler ve tatbikatlar yapılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine how secondary school students' perceptions of earthquakes and natural disasters, who experienced the earthquake centered in Kahramanmaraş on February 6, 2023, affected the development of their disaster awareness. A phenomenological design, one of the qualitative research approaches, was used in the study. The data obtained from the study were analyzed using the content analysis method. In the study,“Personal Information Form,”and“Semi-Structured Interview Form”were used as data collection instruments. 25 secondary school students attending at a public secondary school in Kadirli district of Osmaniye province participated in the study. The students were selected as a mixed group from 7th and 8th grades. The study was conducted in the fall semester of the 2024-2025 academic year. As a result of the analysis of the study findings, 5 themes and 14 categories were determined. The themes were explained as“Perception of Earthquake”,“Post-Earthquake Measures”,“Psycho-social Effects”,“Impact on Educational Life”,“Disaster Education and Awareness”. The study concluded that students' disaster awareness partially increased due to the impact of the February 6 earthquake, but they did not have a sufficient level of disaster awareness. It was found that the earthquake caused fear and panic among children, and that, because it occurred on a rainy night, students tend to recall the event more vividly during rainy weather and at night. The earthquake was also observed to have a negative impact on students' academic performance. Based on these findings, it is recommended that practical training and drills be conducted to enhance students' disaster awareness.