Böbrek fonksiyon testi değeri bilinmeyen hastalarda kontrastlı görüntüleme sonrası nefropati gelişme sıklığı
Frequency of nephropathy development after contrast imaging in patients with unknown renal function test values
- Tez No: 1006729
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİFE ERDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Acil serviste kontrastlı bilgisayarlı tomografi uygulanmadan önce böbrek fonksiyon değerinin bilinmesinin veya bilinmemesinin; kontrast uygulaması sonrası gelişen akut böbrek hasarı, hemodiyaliz gereksinimi, renal replasman tedavisi ihtiyacı ve hastane içi mortalite üzerine etkisini karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, retrospektif vaka kontrollü gözlemsel bir çalışma olarak planlandı. İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'ne 01.01.2024–01.01.2025 tarihleri arasında başvuran ve kontrastlı bilgisayarlı tomografi uygulanan 18 yaş üzeri hastalar geri doğru çalışma için yeterli popülasyona ulaşıncaya dek tarandı. Görüntüleme sonrası 48–72 saat içerisinde serum kreatinin değeri mevcut olan hastalar çalışmaya dahil edildi. Son dönem böbrek yetmezliği, diyaliz hastaları ve son 3 ay içerisinde kontrast verilen hastalar dışlandı. Kontrast sonrası 48–72 saat içinde serum kreatinin düzeyinde 0,3 mg/dL artış veya bazal değere göre ≥%50 yükselme ABH olarak kabul edildi. Veriler hastane elektronik veri tabanınından elde edildi. Hastalar görüntüleme öncesi acil servis laboratuvarında kreatinin değerinin bilinme durumuna göre“BFT bilinen”ve“BFT bilinmeyen”olmak üzere iki gruba ayrıldı ve her grupta 250 hasta yer aldı. Bulgular: Çalışmada, iki grup arasında ABH gelişimi, HD ihtiyacı, RRT gereksinimi ve mortalite açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0,05). Tüm kohortta ABH insidansı %5,4, HD ve RRT gereksinimi %1,4, mortalite ise %2,2 olarak belirlendi. Demografik değişkenlerden cinsiyet açısından gruplar arasında anlamlı farklılık vardı; BFT bilinmeyen grupta erkek oranı yüksekken (%67,2), BFT bilinen grupta kadın oranı baskındı (%60,4) (p<0,001). Sonlanım tipi analizinde BFT bilinen grupta taburculuk oranı daha yüksek bulunurken (%63,2), BFT bilinmeyen grupta servis ve yoğun bakım yatış oranlarının arttığı görüldü (p<0,001). Sonuç: Acil servislerde zaman, tanı ve tedavi süreçlerinin etkinliği açısından kritik bir unsurdur. Elde edilen bulgular, kontrastlı bilgisayarlı tomografi öncesi kreatinin düzeyinin bilinmesinin, kontrast sonrası ABH, HD, RRT gereksinimi veya mortalite açısından belirgin bir üstünlük sağlamadığını göstermektedir. Bu nedenle acil durumlarda kreatinin sonucunun beklenmesi, tanı koyma süresini gereksiz yere uzatabilir. Bulgularımız, acil servis pratiklerinde kontrastlı görüntüleme kararında kreatinin düzeyinin beklenmeden işlem yapılmasının güvenli olabileceğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: To compare the presence of acute kidney injury, need for hemodialysis and renal replacement therapy, and in-hospital mortality between patients who underwent contrast imaging with unknown creatinine levels and those who were decided to undergo contrast imaging with known creatinine levels. Materials and Methods: This is a retrospective case-control observational study. Patients over 18 years of age who presented to the Emergency Department of Izmir Tepecik Training and Research Hospital between January 1, 2024, and January 1, 2025, and underwent contrast-enhanced computed tomography were screened until a sufficient population for retrospective study was reached. Patients aged 18 years and over and whose serum creatinine values were known within 48-72 hours after imaging were included in the study. Patients with end-stage renal disease, dialysis patients, and patients with contrast exposure within the last 3 months were excluded. A creatinine increase of 0.3 mg/dL or 50% above baseline within 48-72 hours after contrast medium administration was considered nephropathy. Hospital electronic database was used to collect patient information. Patients were divided into two groups: known and unknown creatinine values in the emergency department laboratory system before imaging. 250 patients were included in each group. Results: According to statistical data, no significant differences were found between the two groups in terms of acute kidney injury, need for hemodialysis, need for renal replacement therapy, or mortality. Post-contrast acute kidney injury was observed in 5.4% of patients. The need for hemodialysis and renal replacement therapy was 1.4%, and mortality was 2.2%. In the RFT (renal function test) unknown group, 67.2% were male and 32.8% were female, while in the RFT known group, 39.6% were male and 60.4% were female (p<0.001). In the outcome type variable, the discharge rate of the RFT known group was 63.2%, while the discharge rate of the RFT unknown group was 40.4% (p<0.001). Conclusion: Time is of the essence in emergency departments. For patients whose creatinine levels are unknown before a contrast-enhanced CT scan, not waiting for laboratory results will significantly accelerate the emergency physician's diagnosis, treatment, and patient outcome.