Impact of digital marketing on the growth of small and medium size enterprise
Dijital pazarlamanın küçük ve orta ölçekli işletmelerin büyümesine etkisi
- Tez No: 1006819
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA CENK ULUDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, satış ve pazarlama giderlerinin ROA, ROE, ROI, NP, NPM ve EPS gibi seçilmiş kârlılık oranları üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Çalışma, bu faktörlerin finansal performansı nasıl etkilediğine dair içgörüler sağlayarak stratejik kaynak tahsisini yönlendirmeyi amaçlamaktadır. Nicel araştırma tasarımı benimsenerek, 2012 ve 2023 yılları arasındaki mali tablolardan elde edilen ikincil veriler, bağımlı değişkenler (kârlılık oranları) ve bağımsız değişkenler (satış ve pazarlama giderleri) arasındaki ilişkiyi belirlemek için regresyon analiziyle incelenmiştir. Bulgular, satış ve pazarlama giderleri ile ROA, ROE ve ROI arasında pozitif anlamlı bir etki ve NP, NPM ve EPS ile negatif anlamlı bir etki olduğunu ortaya koymaktadır. Öte yandan, çoklu bağlantısallık düzeltildikten sonra yeni model, satış ve pazarlama giderleri ile ROE arasında pozitif anlamlı bir etki ve ROI, NP ve EPS ile negatif anlamlı bir etki göstermektedir. Bu, pazarlama giderlerinin varlık kullanımını, özkaynak getirilerini ve yatırım verimliliğini olumlu yönde katkı sağlarken, net kârlılığı ve hissedar kazançlarını olumsuz etkileyebilecek maliyet artışlarına yol açabileceğini önermektedir. Sonuç olarak, çalışma, Fas'taki KOBİ'lerin finansal performansını artırmada stratejik reklamcılığın ve etkili insan kaynakları yönetiminin kritik rolünü vurgulamaktadır. KOBİ'lerin uzun vadeli büyüme ve kârlılığı sürdürebilmek için reklam ve pazarlama harcamalarını dikkatlice planlayıp izlemeleri ve optimal harcama sınırlarını aşmadan getirilerini en üst düzeye çıkarmaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research investigates the impact of selling and marketing expenses on selected profitability ratios, including ROA, ROE, ROI, NP, NPM, and EPS. The study aims to provide insights into how these factors influence financial performance, thereby guiding strategic resource allocation. With the adoption of quantitative research design, secondary data from the financial statements between 2012 and 2023 were analysed, through regression analysis to determine the relationship between dependent variables (profitability ratios) and independent variables (selling and marketing expenses). The findings reveal a positive significant impact between selling and marketing expenses, ROA, ROE, and ROI, and a negative significant impact with NP, NPM, and EPS. Meanwhile, after correcting for multicollinearity, the new model shows a positive significant impact between selling and marketing expenses and ROE, and a negative significant impact with ROI, NP, and EPS. These suggest that while marketing expenses contribute positively to asset utilisation, equity returns, and investment efficiency, they might lead to increased costs that adversely affect net profitability and shareholder earnings. In conclusion, the study emphasises the critical role of strategic advertising and effective human resource management in enhancing the financial performance of SMEs in Morocco. It is recommended that SMEs carefully plan and monitor their advertising and marketing expenditures to maximise returns without exceeding optimal spending thresholds to sustain long-term growth and profitability.