Okul öncesi öğretmenlerinin öz düzenleme bilgi, tutum ve öz yeterlilikleri ile öğretmenlik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship betweenpreschool teachers' self-regulation knowledge,attitudes, and self-efficacy, and their teachingattitudes
- Tez No: 1006835
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı okul öncesi eğitimi öğretmenlerinin öz düzenleme bilgi, tutum ve öz yeterliliklerinin öğretmenlik tutumları ile arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu çalışma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modelindedir. Araştırmanın çalışma grubunu Batman ilinde görev yapan okul öncesi öğretmenleri oluşturmaktadır. Uygun örnekleme modeli kullanılarak 323 okul öncesi öğretmenine ulaşılmıştır. Veriler 'Kişisel Bilgi Formu', 'Okul Öncesi Öğretmenlerinin Öğretmenlik Tutumları Ölçeği' ve 'Öz Düzenleme Bilgi, Tutum ve Öz Yeterlilik Ölçeği' kullanılarak elde edilmiştir. Okul Öncesi Öğretmenlerinin Öğretmenlik Tutumları Ölçeği ile Öz Düzenleme Bilgi, Tutum ve Öz Yeterlilik Ölçeği arasındaki ilişki Korelasyon Testi ile değerlendirilmiştir. Bulgular incelendiğinde“Demokratik Tutum”alt boyutu ile“Öz Düzenleme Bilgi, Tutum ve Öz Yeterlilik”ölçeği toplamı arasında pozitif yönlü orta düzeyde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir.“Boşvermiş Tutum”alt boyutu ile“Öz Düzenleme Bilgi, Tutum ve Öz Yeterlilik”ölçeği toplamı arasında negatif yönlü zayıf düzeyde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between preschool teachers' self-regulation knowledge, attitudes, and self-efficacy and their teaching attitudes. This study is a correlational survey model, one of the quantitative research methods. The study group consists of preschool teachers working in Batman province. A convenient sampling model was used to reach 323 preschool teachers. Data were collected using a 'Personal Information Form', the 'Preschool Teachers' Teaching Attitudes Scale', and the 'Self-Regulation Knowledge, Attitude, and Self-Efficacy Scale'. The relationship between the Preschool Teachers' Teaching Attitudes Scale and the Self-Regulation Knowledge, Attitude, and Self-Efficacy Scale was evaluated using a Correlation Test. The findings revealed a moderately significant positive correlation between the“Democratic Attitude”sub-dimension and the total score of the“Self-Regulation Knowledge, Attitude, and Self-Efficacy”scale. A weakly significant negative correlation was found between the“Indifferent Attitude”sub-dimension and the total score of the“Self-Regulation Knowledge, Attitude, and Self-Efficacy”scale.