Muris muvazaası
Simulative transaction of deceased
- Tez No: 1007168
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Muris muvazaası, mirasbırakanın mirasçılarından mal kaçırma amacıyla gerçekleştirdiği temlik işlemlerinde ortaya çıkan ve kanunda açıkça düzenlenmemekle birlikte yargı içtihatlarıyla şekillenmiş bir hukuki kurumdur. Uygulamada mirasbırakan, gerçekte bağışlamak istediği tapulu taşınmazını, diğer mirasçıların haklarını bertaraf etmek amacıyla tapuda satış veya benzeri bir işlem görünümü altında devretmektedir. Bu durumda görünürdeki işlem, tarafların gerçek iradelerini yansıtmadığı için muvazaa nedeniyle hükümsüz sayılmakta; gizli işlem ise, kanunda öngörülen şekil şartlarına uygun olarak yapılmadığından geçerlilik kazanmamaktadır. Bu nedenle miras hakkı ihlal edilen mirasçılar, muvazaa iddiasına dayanarak söz konusu temlik işleminin iptalini ve taşınmazın terekeye iadesini talep edebilmekte, böylece miras payları oranında hak elde edebilmektedir. Muris muvazaasına dayalı dava hakkı saklı paylı mirasçılarla sınırlı olmayıp, miras hakkı zedelenen tüm mirasçılara tanınmış olup, bu dava tenkis talebi ile birlikte veya alternatif şekilde ileri sürülebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Simulative transaction of deceased is a legal concept that arises when the deceased makes transfers with the intent to deprive his or her heirs of their inheritance rights, and although it is not expressly regulated by law, it has been shaped by judicial precedents. In practice, the deceased transfers a registered immovable property, which he or she actually intends to donate, by presenting it in the land registry as a sale or a similar transaction in order to avoid the rights of other heirs. In such cases, the apparent transaction is considered void due to simulation since it does not reflect the true intention of the parties; the hidden transaction, on the other hand, is also invalid because it does not meet the formal requirements prescribed by law. Therefore, heirs whose inheritance rights have been violated may request the annulment of the transfer based on simulation and the return of the property to the estate, thereby acquiring rights in proportion to their shares. The right to file an action based on ,the deceased's collusion is not limited to forced heirs but is granted to all heirs whose inheritance rights have been infringed, and this action may be brought together with or alternatively to a reduction claim.