Applying spss methods to analyze cybersecurity risks in power systems and industrial control systems
Spss yöntemlerinin enerji sistemleri ve endüstriyel kontrol sistemlerindeki siber güvenlik risklerinin analizinde uygulanması
  1. Tez No: 1007421
  2. Yazar: ALI ABUBAKER ABULSHOROUD
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMAD ILYAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Siber saldırılar, kuruluşlara olan kamu güvenini önemli ölçüde zedeleyebilir, finansal işlemleri aksatabilir ve önemli finansal kayıplara yol açabilir. Bu araştırma makalesinin amacı, tanımlayıcı ve çıkarımsal istatistikler aracılığıyla ROA, operasyonel verimlilik ve siber güvenlik arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışma, ağırlıklı olarak Libya'nın önemli ticari ve endüstriyel merkezlerinde olmak üzere çeşitli yerlerde iki aşamada gerçekleştirilmiştir. İlk aşamada, katılımcıların %58'i 25-35 yaş aralığında, %24'ü 25 yaşın altında ve %18'i 35 yaşın üzerindeydi. İkinci aşamada ise katılımcıların önemli ölçüde daha büyük bir oranı (%84,3) 25 yaşın altındaydı; buna karşılık, katılımcıların sadece %6,7'si 35 yaşın üzerindeydi. Korelasyon analizi, her iki dönemde de karlılık, operasyonel verimlilik ve siber güvenlik arasında güçlü bir pozitif ilişki olduğunu göstermiştir. Birinci aşamada, karlılık hem operasyonel verimlilik (r = 0,806) hem de siber güvenlik (r = 0,657) ile pozitif bir ilişki gösterdi ve tüm korelasyonlar istatistiksel olarak anlamlıydı (p < 0,01). Benzer şekilde, ikinci aşama da karlılık, operasyonel verimlilik (r = 0,862) ve siber güvenlik (r = 0,732) ile güçlü pozitif korelasyonlar göstererek bu ilişkilerin zaman içindeki sağlamlığını doğruladı.
Özet (Çeviri)
Cyberattacks can significantly undermine public confidence in organizations, disrupt financial operations, and result in significant financial losses. The purpose of this research paper is to explore the relationship between ROA, efficiency in operations, and cybersecurity through descriptive and inferential statistics. The study was conducted in two rounds at various locations mainly at the significant commercial and industrial hubs of Libya. The initial phase had been conducted, where 58% of respondents were aged between 25 and 35 years, while 24% were aged below 25, and 18% were older than 35 years. During the second phase, a significantly greater proportion of participants (84.3%) were under 25 by 9%; and, correspondingly, only 6.7% of participants were over age 35. The correlation analysis showed a strong positive association between profitability, operational efficiency and cybersecurity in both periods. In the first phase, profitability was positively related to both operational efficiency (r = 0.806) and cybersecurity (r = 0.657), and all correlations were statistically significant (p < 0.01). Similarly, the second phase also showed strong positive correlations with profitability, operational efficiency (r = 0.862), and cybersecurity (r = 0.732), confirming the robustness of these relationships over time.