Örgütsel sosyalleşmenin işgörenlerin örgütsel yabancılaşma düzeylerine etkileri ve bir araştırma
The effects of organizational socialization on the organizational alienation levels of employees and a research
- Tez No: 1007515
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM CÜNEYT ARSLANTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
Özet
Günümüzde örgütlerin beşerî sermayesi konumundaki insan kaynağını dikkatli ve başarılı bir şekilde yönetmesi örgütsel başarı açısından çok önemlidir. Bu bağlamda örgüte yeni katılan ya da yeni görevlere atanan mevcut çalışanların sosyalleşmelerine katkı sağlanmasının çalışanların performansı ve motivasyonu açısından gerekli olduğu düşünülmektedir. Sosyalleşmenin olmaması halinde örgütsel yabancılaşma ihtimalinin artabileceği ifade edilebilir. Bu bağlamda bu çalışmada, örgütsel sosyalleşmenin çalışanların örgütsel yabancılaşma düzeylerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın uygulama kısmında Tekirdağ ilinde beyaz eşya sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin orta düzey beyaz yaka çalışanlarından 349 kişilik bir çalışma grubuna anket uygulanmıştır. Çalışma sonucunda örgütsel sosyalleşmenin tüm alt boyutları (Eğitim, anlama, iş arkadaşları desteği, gelecek beklentisi) ile örgütsel yabancılaşmanın tüm alt boyutları (Güçsüzleşme, anlamsızlaşma, kendine yabancılaşma) arasında negatif ilişkiler tespit edilmiştir. Diğer taraftan örgütsel sosyalleşmenin tüm alt boyutlarının (Eğitim, anlama, iş arkadaşları desteği, gelecek beklentisi) örgütsel yabancılaşmanın anlamsızlaşma ve kendine yabancılaşma alt boyutlarını negatif yönde etkilerken örgütsel yabancılaşmanın güçsüzleşme alt boyutunu örgütsel sosyalleşmenin sadece iş arkadaşları desteği ile eğitim alt boyutlarının etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, it is very important for organizational success that organizations manage their human resources, which are human capital, carefully and successfully. In this context, it is considered that contributing to the socialization of employees who are newly recruited to the organization or existing employees assigned to new positions is necessary for the performance and motivation of the them. It can be stated that in the absence of socialization, the possibility of organizational alienation may increase. In this context, in this study, it is aimed to examine the effects of organizational socialization on the organizational alienation levels of employees. In this context, in this study, a questionnaire was applied to a working group of 349 white-collar employees other than the bosses or top-level managers of the enterprises operating in the household appliances sector in Tekirdağ. As a result of the study, negative relationships were found between all sub dimensions of organizational socialization (education, understanding, support from colleagues, future expectation) and all sub-dimensions of organizational alienation (disempowerment, meaninglessness, self-alienation). On the other hand, it was determined that all sub-dimensions of organizational socialization (education, understanding, support from colleagues, future expectation) negatively affect the meaninglessness and self-alienation sub-dimensions of organizational alienation, while the sub-dimensions of organizational socialization are affected only by the support of colleagues.