Os temporale'deki anatomik oluşumların mastoid pnömatizasyon ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between anatomical structures of the temporal bone and mastoid pneumatization
- Tez No: 1007699
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN BAHŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
Özet
Os temporale (OT) içerisinde cochlea, vestibulum'u ve bu organların barındırdığı sinir ve damar yapılarının geçtikleri kanalları bulunduran komplike yapıdadır. OT, KBB uzmanları ve radyologlar için zor bir anatomik yapıya sahiptir. OT klinik açıdan özel öneme sahiptir ve pnömatizasyon paterni gösterir. Bu yüzden bu alandaki cerrahi müdahaleler, OT'nin anatomisini ve yeterli klinik bilgiyi gerektirir. Pnömatizasyon derecesi genetik, çevresel ve geçmişte geçirilen enfeksiyonlardan etkilenir. Pnömatize edilmiş hava hücreleri, minimum dirençli alanlar olarak görev yapar ve pnömatize edilmemiş hava hücrelerine kıyasla hastalıkların yayılmasını kolaylaştırır. Bu çalışmada OT' deki mastoid pnömatizasyonu etkileyen yapıları ve bu bölgede bulunan cerrahlar için landmark olarak kullanılan anatomik yapıların BT görüntüleri üzerinden cinsiyet, yaş ve tarafa göre karşılaştırılması değerlendirildi. Çalışmaya dahil edilen 18-65 yaş aralığındaki 126 bireyin 63'ü kadın, 63'ü erkeklerden oluşmaktadır. BT görüntüleri retrospektif olarak değerlendirildi. AMD ve TM-PM ölçümlerine göre kadınlar ve erkekler arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulundu. MAE-MMH ölçümlerine göre sağ ve sol arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulundu. MAE-SS, SS-MHH, MAE-MHH, TM-PM ölçümlerinde MaPn grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulundu (p<0,05). Bu sonuçlar OT' ye herhangi bir cerrahi müdahalede bu yapıların cinsiyet, taraf ve yaşa göre değerlendirilmesinin önemini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The temporal bone (OT) is a complex structure containing the cochlea, vestibule, and the channels through which the nerves and blood vessels of these organs pass. The OT has a complex anatomical structure that poses challenges for otolaryngologists and radiologists. The OT is of particular clinical importance and exhibits a pneumatization pattern. Therefore, surgical interventions in this region require a thorough understanding of the anatomy of the OT and sufficient clinical knowledge. The degree of pneumatization is influenced by genetic factors, environmental factors, and previous infections. Pneumatized air cells act as areas of minimal resistance and facilitate the spread of disease compared with non-pneumatized air cells. In this study, the structures affecting mastoid pneumatization in the OT and the anatomical structures used as surgical landmarks in this region were evaluated and compared according to sex, age, and side using CT images. The study included 126 individuals aged between 18 and 65 years, consisting of 63 females and 63 males. CT images were evaluated retrospectively. A statistically significant difference was found between females and males based on AMD and TM–PM measurements. A statistically significant difference was found between the right and left sides based on MAE–MMH measurements. A statistically significant difference was found among the MaPn groups in MAE–SS, SS–MHH, MAE–MHH, and TM–PM measurements (p <0.05). These results demonstrate the importance of evaluating these structures according to sex, side, and age in any surgical intervention involving the OT.