Tasarım ve sonrası uygulamaların bütünleşmesi için unsur tanıma sistemi
Feature recognition system for the integration of design and applications fallowing design
- Tez No: 100786
- Danışmanlar: PROF.DR. MURAT DİNÇMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
TASARIM VE SONRASI UYGULAMALARIN BÜTÜNLEŞMESİ İÇİN UNSUR TANIMA SİSTEMİ ÖZET Bu tez çalışması, bilgisayar bütünleşik üretim sistemlerinde, tam otomasyon anlamında bütünleşmenin sağlanabilmesi için, tasarım sonrası uygulamalarda gerekli bilgilerin tasarım modelinden otomatik olarak çıkarılabilmesi amacına yöneliktir. Son yıllarda çok sayıda araştırmacının üzerinde yoğun olarak çalıştığı bu konuda karşılaşılan zorluklan gidermede katkı oluşturulmaya çalışılmıştır. Bu tez çalışmasında unsurlar, tasarım ve sonrası uygulamaların bütünleşmesi amacıyla, kullanım alamna göre parçanın işlevsel özelliklerini içeren bölgeleri olarak tanımlanmıştır. CAD ürün modelinin unsur tabanlı modele dönüşümü için veri tabanından unsur tanıma yöntemleri ile unsurların çıkarılması gerekmektedir. Unsur tanıma alanında yapılan çalışmalar henüz istenen düzeyde değildir. Bunun sebebi, CAD ürün modeli işlemlerinde kullanılacak tüm unsurları içeren bir yapımn oluşturulmasının zorluğudur. Araştırmacılar çeşitli yöntemler üzerindeki çalışmalarını, önceden tanımlanmamış ilk defa karşılaşılan unsurların tanımı ve unsurlar arası ilişkilerin bulunması konularında devam ettirmektedir. Bu tezde, yüz sayısal değerleri ve öğrenebilme özelliğinden dolayı sinirsel ağ yaklaşımı ile unsur kütüphanesinde yer almayan, ilk defa karşılaşılan unsurların tanınması için bir unsur tanıma sistemi geliştirilmiştir. Çalışma kapsamında, bilgisayar destekli tasarım ve bilgisayar destekli imalat bütünleşmesi, bilgisayar destekli tasarım (CAD) modelleme teknikleri ve veri değişimi, CAD ürün modelinde unsur kullanımı ve tanıma konularında literatür araştırmaları ile unsur tanımada kullanılan mevcut yöntemler hakkında bilgi verilmektedir. Mevcut yöntemlerin eksiklikleri açıklandıktan sonra sinirsel ağlar ile unsur tanıma önerilmektedir. Çalışmada, unsurlar sinirsel ağa girdi olacak şekilde kenar, köşe ve yüz bilgileri kullanılarak vektörler haline getirilmiştir. Deneyler sonucu en uygun sinirsel ağ XIIyapısı bulunmuş ve her unsur sınıfı için hazırlanan eğitim kümeleri ile ağın eğitimi yapılmıştır. Oluşturulan sinirsel ağ, belirlenen unsur sınıflarına ait unsurları kolaylıkla tanıyabilmektedir. Böylece, bilgisayar bütünleşik üretim sistemleri için tam otomasyon anlamında bütünleşmenin sağlanmasında önemli adımlardan birinin gerçekleştirildiği düşünülmektedir. Bu konuda devam eden ve gelecekte de devam edeceği düşünülen çalışmalar için öneriler sunulmaktadır. XU1
Özet (Çeviri)
FEATURE RECOGNITION SYSTEM FOR THE INTEGRATION OF DESIGN AND APPLICATIONS FOLLOWING DESIGN SUMMARY In this thesis, a new approach which is capable of extracting information from design database is proposed to automate the integration of the design and applications following design. Significant contribution of present research is to overcome the shortcomings of information extraction from design database. Recently, several approaches have been proposed to solve the problem. In this research, feature is defined as a region of a part having form and functional aspects such that they can be used to provide a better approach for the integration of design and applications following design. Feature recognition is vital process to convert CAD product model into feature based model. Most of the existing recognition techniques have only limited capability of recognising features. The problem of feature recognition is generally due to the limited domain of feature representation in the feature library. Currently, researchers are involved with the problems in the area of feature recognition which are recognition of features which are not included in the feature library and feature relations. In this research, an approach based on neural network and face scores is developed to extract features which may not be in the feature library. Literature survey outcomes and knowledge about existing approaches related to the integration of computer aided design and manufacturing, CAD modelling techniques and data exchange, the feature representation in CAD and the recognition of features are given through the following chapters. Shortcomings of current feature recognition approaches are presented and neural network technique is proposed to solve the problem. Features are defined as input vectors in terms of vertices, edges and faces and presented to neural network. Experiments are carried out to determine the optimal network topology over the entire data set. The proposed network is capable of recognising features belong to defined classes. In summary, the contribution of this XIVresearch is in the area of computer integrated manufacturing systems to overcome the limitations of present approaches in terms of automation. The future research directions to enhance the present approach are given as further research suggestions. XV