AI-powered personalization in online learning for professional development
Mesleki gelişim için çevrimiçi öğrenmede yapay zeka destekli kişiselleştirme
- Tez No: 1007896
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDEM ERZURUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Büyük Veri Analitiği ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, yapay zeka destekli kişiselleştirmenin profesyonel bir öğrenme bağlamında nasıl deneyimlendiğini incelemekte ve Audo.com platformunu odağına almaktadır. Fenomenolojik bir yaklaşımla yürütülen çalışmada, 15 öğrenen ve 7 platform geliştiricisi ile gerçekleştirilen görüşmeler aracılığıyla öğrenen deneyimi, yapay zekâ temelli yönlendirmelere duyulan güven ve algılanan gelişimsel değer ele alınmıştır. Öz Belirleme Kuramı ve Öz Düzenlemeli Öğrenme Kuramı rehberliğinde elde edilen bulgular; algoritmik karmaşıklık ile kullanıcı anlayışı, otomasyon ile özerklik, verimlilik ile insan bağlantısı ve operasyonel kısıtlar ile eğitim niteliği arasındaki kalıcı gerilimleri ortaya koymaktadır. Çalışma, yapay zekâ aracılı kişiselleştirmenin şeffaflık ve kullanıcı ajansına bağlı olarak özerklik ve öz düzenlemeyi hem destekleyebildiğini hem de sınırlayabildiğini göstermekte; yapay zekâ temelli kişiselleştirmeyi tamamen optimize edilmiş bir çözümden ziyade karmaşık bir sosyo-teknik olgu olarak konumlandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines how AI-driven personalization is experienced in a professional learning context, focusing on the Audo.com platform. Using a phenomenological approach and interviews with 15 learners and 7 platform developers, the study explores learner experience, trust in AI-based guidance, and perceived developmental value. Guided by Self-Determination Theory and Self-Regulated Learning Theory, the findings identify persistent tensions between algorithmic complexity and user understanding, automation and autonomy, efficiency and human connection, and operational constraints and educational quality. The study shows that AI-mediated personalization can both support and constrain autonomy and self-regulation, highlighting the need for hybrid, human-centered approaches and positioning AI personalization as a complex socio-technical phenomenon rather than a fully optimized solution.