Diz osteoartriti olan yaşlı bireylerde korku kaçınma inançları, düşme davranışları ve hareket düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between fear-avoidance beliefs, activity level and falling behaviors i̇n i̇ndividuals with knee osteoarthritis
- Tez No: 1007934
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YELİZ ÇULHA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
Özet
Araştırma, diz osteoartriti olan yaşlı bireylerde korku kaçınma inançları, düşme davranışları ve hareket düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde bir çalışma olarak planlandı. Araştırmanın evrenini Tekirdağ'da bir devlet hastanesinin Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde yatarak tedavi gören, 65 yaş ve üstü diz osteoartrit tanısı alan hastalar oluştururken, örneklemini ise belirlenen evren içerisinden örneklem kriterlerine uyan toplam 159 hasta oluşturdu. Verilerin toplanmasında, Hasta Bilgi Formu, Korku Kaçınma İnanışlar Anketi (KKİA), Yaşlılar İçin Düşme Davranışlar Ölçeği (YDDÖ) ve Yaşlılar İçin Fiziksel Aktivite Ölçeği (YFAÖ) kullanıldı. Hastaların yaş ortalaması 70,14±5,06 yıl, %67,3'ünün kronik hastalığı olduğu, %59,1'inin düşme öyküsünün olduğu, %32,9'ında son 1 yıl içinde düşme görülmediği, diz osteoartrit tanı süresi ortalamasının 5,86±4,55 yıl olduğu belirlendi. KKİA-Fiziksel Aktivite puan ortalaması 19,51±4,68, YFAÖ toplam puan ortalaması 109,02±54,49, YDDÖ puan ortalaması 3,01±0,35 idi. Hastaların YDDÖ toplam ve alt boyut puan ortalamaları ile YFAÖ toplam ve alt boyut madde puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu saptandı (p<0,05). Sonuç olarak, diz osteoartriti olan yaşlı bireylerde fiziksel aktiviteye yönelik korku ve kaçınma inançlarının yüksek olduğu, düşme riskine karşı genel olarak orta düzeyde koruyucu davranışlar gösterdikleri, fiziksel aktivite düzeylerinin düşük olduğu saptandı. Bu bulgular doğrultusunda, yaşlı bireylerde düşme riskinin azaltılması ve fiziksel aktivitenin sürdürülebilmesi için davranışsal farkındalığın artırılması, yaşam tarzı düzenlemelerinin desteklenmesi ve bireye özgü fiziksel aktivite planlarının oluşturulması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The study was designed as a descriptive and correlational research to examine the relationship between fear-avoidance beliefs, fall-related behaviors, and physical activity levels in older adults with knee osteoarthritis. The study population consisted of patients aged 65 years and older who were diagnosed with knee osteoarthritis and hospitalized in the Orthopedics and Traumatology Clinic of a state hospital in Tekirdağ, and the sample included 159 patients who met the inclusion criteria. Data were collected using the Patient Information Form, the Fear-Avoidance Beliefs Questionnaire (FABQ), the Falls Behavior Scale for the Elderly (FaB), and the Physical Activity Scale for the Elderly (PASE). It was determined that the mean age of the patients was 70.14±5.06 years, 67.3% had a chronic disease, 59.1% had a history of falling, and 32.9% had not experienced a fall within the past year. The mean duration of knee osteoarthritis diagnosis was 5.86±4.55 years. The mean FABQ-Physical Activity score was 19.51±4.68, the mean PASE total score was 109.02±54.49, and the mean FaB score was 3.01±0.35. A statistically significant relationship was found between the FaB total and subscale mean scores and the PASE total and subscale item mean scores (p<0.05). In conclusion, it was found that older adults with knee osteoarthritis had high levels of fear and avoidance beliefs regarding physical activity, demonstrated moderate levels of protective behaviors against fall risk, and had low levels of physical activity. Based on these findings, it is recommended to enhance behavioral awareness, support lifestyle modifications, and develop individualized physical activity plans in order to reduce fall risk and promote sustained physical activity in older adults.