Ürolojik cerrahi geçiren pediatrik hastalarda düşük ve normal akım anestezinin postoperatif ajitasyona ve intraoperatif hipotermiye etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of low- and normal-flow anesthesia on postoperative agitation and intraoperative hypothermia in pediatric patients undergoing urological surgery
- Tez No: 1008255
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHANUR ÇEKİÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş: Pediatrik hastalarda sevofluran anestezisi sonrası derlenme ajitasyonu (DA) ve intraoperatif hipotermi sık görülmektedir. Düşük akım anestezinin (DAA) ısı koruyucu etkisi, inhalasyon ajan tüketimini azaltması ve DA'yı düşürebilmesi nedeniyle bu çalışmada pediatrik ürolojik cerrahilerde düşük ve normal akım anestezi yöntemleri karşılaştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Prospektif gözlemsel çalışmaya 2–14 yaş aralığında, ASA I–III sınıfında, ürolojik cerrahi geçiren toplam 60 hasta dahil edilmiştir. Hastalar düşük akım (0,75 L/dk) ve normal akım (2 L/dk) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Standart anestezi indüksiyonu uygulanmış, idame sevofluran ile 1 MAC düzeyinde sağlanmıştır. Vücut ısısı, kalp hızı, kan basıncı, SpO₂, EtCO₂ ve inhalasyon ajanı tüketimi kaydedilmiştir. Derlenme ajitasyonu PAED skoru ile postoperatif 5., 10. ve 20. dakikalarda değerlendirilmiştir. Bulgular: Gruplar arasında yaş, cinsiyet, ASA sınıflaması, cerrahi ve anestezi süreleri, hemodinamik parametreler açısından anlamlı fark saptanmadı (p>0,05). İntraoperatif 15. dakikadan itibaren düşük akım grubunda vücut ısısı normal akım grubuna göre anlamlı derecede daha yüksek bulundu (15. dk p=0,022; 30. dk p=0,001; 45. dk p=0,005; 60. dk p=0,026). Ekstübasyon öncesi ve sonrası ölçümlerde de düşük akım grubunda vücut ısısı anlamlı olarak daha yüksekti (p=0,001). İnhalasyon ajanı tüketimi 15. dakikadan itibaren normal akım grubunda belirgin olarak daha yüksekti (15., 30., 45. ve 60. dk için p<0,001). Ekstübasyon öncesi toplam tüketim düşük akım grubunda 15,6±4,0 mL iken normal akım grubunda 34,8±10,1 mL olarak bulundu (p=0,001). Postoperatif 5. dakikada ajitasyon insidansı düşük akım grubunda %23,3 (7/30), normal akım grubunda %63,3 (19/30) idi (p=0,002). 10. dakikada düşük akım grubunda ajitasyon gözlenmezken (%0), normal akım grubunda %36,7 (11/30) oranında ajitasyon saptandı (p<0,001). 20. dakikada gruplar arasında anlamlı fark bulunmadı (p=0,076). Tartışma: Düşük akım anestezi, vücut ısısının korunmasına katkı sağlamış, inhalasyon ajanı tüketimini azaltmış ve postoperatif derlenme ajitasyonu oranlarını düşürmüştür. Her iki grupta da hemodinamik stabilite korunmuştur. Sonuç: Pediatrik ürolojik cerrahilerde düşük akım anestezi; daha iyi ısı yönetimi, daha düşük ajitasyon oranı ve daha az sevofluran tüketimi ile güvenli ve avantajlı bir yöntem olarak öne çıkar.
Özet (Çeviri)
Introduction: Emergence agitation (EA) and intraoperative hypothermia are common after sevoflurane anesthesia in children. Because low-flow anesthesia (LFA) preserves heat, reduces inhalation agent use, and may decrease EA, low- and normal-flow anesthesia were compared in pediatric urological surgery. Methods: This prospective observational study included 60 patients aged 2–14 years, ASA I–III, undergoing urological surgery. Patients were assigned to low-flow (0.75 L/min) or normal-flow (2 L/min) anesthesia. Standard induction was used, and maintenance was provided with sevoflurane at MAC 1. Body temperature, heart rate, blood pressure, SpO₂, EtCO₂, and inhalation agent consumption were recorded. Emergence agitation was assessed using the PAED score at 5, 10, and 20 minutes postoperatively. Results: No significant differences were observed between the groups in terms of age, sex, ASA classification, duration of surgery, duration of anesthesia, or hemodynamic parameters (p>0.05). From the 15th intraoperative minute onward, body temperature was significantly higher in the low-flow group compared to the normal-flow group (15 min p=0.022; 30 min p=0.001; 45 min p=0.005; 60 min p=0.026). Body temperature remained significantly higher in the low-flow group both before and after extubation (p=0.001). Inhalation agent consumption was significantly greater in the normal-flow group from the 15th minute onward (p<0.001 at 15, 30, 45, and 60 minutes). Total consumption before extubation was 15.6±4.0 mL in the low-flow group and 34.8±10.1 mL in the normal-flow group (p=0.001). At postoperative 5 minutes, the incidence of emergence agitation was 23.3% (7/30) in the low-flow group and 63.3% (19/30) in the normal-flow group (p=0.002). At 10 minutes, no agitation was observed in the low-flow group (0%), whereas agitation occurred in 36.7% (11/30) of patients in the normal-flow group (p<0.001). At 20 minutes, no statistically significant difference was detected between the groups (p=0.076). Discussion: Low-flow anesthesia preserved body temperature, reduced inhalation agent consumption, and lowered EA rates. Hemodynamic stability was maintained in both groups. Conclusion: In pediatric urological surgeries, LFA is a safe and advantageous method, providing better temperature management, lower agitation rates, and reduced sevoflurane consumption.