Hayat bilgisi dersinde tasarım temelli sınıf dışı eğitim etkinliklerinin yaratıcı düşünme eğilimi ve problem çözme becerisine etkisi
The effect of design-based outdoor-education activities in life science course on creative thinking tendency and problem-solving skills
  1. Tez No: 1008971
  2. Yazar: AYŞEGÜL KANGAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEREN ÇEVİK KANSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokul 3.sınıf hayat bilgisi dersi“Doğada Hayat”ünitesi kapsamında hazırlanan tasarım temelli sınıf dışı eğitim etkinliklerinin öğrencilerin yaratıcı düşünme eğilimine, problem çözme becerisine ve tasarım becerilerine etkisini incelemektir. Araştırmada karma yöntem araştırmalarından sıralı açıklayıcı desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunu ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel desen; nitel boyutunu ise durum çalışması deseni oluşturmaktadır. Araştırma gruplarından birine sınıf dışı eğitim etkinlikleri, diğerine tasarım temelli sınıf dışı eğitim etkinlikleri uygulanarak, kontrol grubuna mevcut hayat bilgisi dersi öğretim programı uygulanmıştır. Araştırmanın nicel verileri;“Çocuklar için Problem Çözme Envanteri”,“Yaratıcı Düşünme Eğilimi Ölçeği”ve“Mühendislik Tasarım Sürecini Değerlendirme Dereceli Puanlama Anahtarı”yoluyla elde edilmiştir. Nitel veriler, öğrenci görüşme formları, çalışma yaprakları, doğa günlükleri, öğrenci ürünleri ve video kayıtları aracılığıyla toplanmıştır. Nicel verilerin analizinde SPSS 25 paket programı; tasarım süreci puanlama anahtarında frekans ve ortalama hesaplamaları; nitel verilerin analizinde içerik analizi uygulanmıştır. Araştırmanın nicel bulgularına göre; uygulamalar sonucunda, sınıf dışı eğitim etkinlikleri ve tasarım temelli sınıf dışı eğitim etkinlikleri uygulanan grupların, kontrol grubuna göre daha yüksek puanlar aldığı saptanmıştır. Araştırma sonuçları d.school tasarım döngüsü ile yapılandırılan tasarım temelli sınıf dışı eğitim grubunda, sınıf dışı eğitim etkinlikleri uygulanan gruba kıyasla yaratıcı düşünme eğilimi ve problem çözme becerisinin anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu ve tasarım becerilerinin arttığı tespit edilmiştir. Nitel bulgular ise deney gruplarına yapılan etkinliklerin öğrencilerin somut ve kolay öğrenmelerine; doğaya aidiyet, çevre bilinci, toplumsal değerler, sorumluluk ve özgüven gelişimine katkı sağladığını; gerçek problemlere çözüm üretirken öğrencilerin kendilerini iyi ve motive hissettiklerini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of design-based outdoor education activities, developed within the scope of the“Life in Nature”unit of the 3rd-grade Life science course, on students' creative thinking dispositions, problem-solving skills, and design skills. The research employed a sequential explanatory design, a mixed-methods research approach. The quantitative dimension of the study employed a quasi-experimental design with a pre-test/post-test control group, while the qualitative dimension used a case study design. Among the research groups, outdoor education activities were implemented in one group, design-based outdoor education activities in another, and the existing Life science curriculum was applied to the control group. The quantitative data of the research were obtained through the“Problem Solving Inventory for Children,”the“Creative Thinking Disposition Scale,”and the“Engineering Design Process Assessment Rubric.”Qualitative data were collected via student interview forms, worksheets, nature diaries, student products, and video recordings. In the analysis of quantitative data, the SPSS 25 software package was used; frequency and mean calculations were performed for the design process rubric; and content analysis was applied to the qualitative data. According to the quantitative findings, following the implementation, the groups receiving outdoor education activities and design-based outdoor education activities achieved higher scores than the control group. The results further revealed that, in the design-based outdoor education group structured around the d.school design cycle, creative thinking dispositions and problem-solving skills were significantly higher, and design skills showed a greater increase than in the group receiving standard outdoor education activities. Qualitative findings indicated that the activities conducted with the experimental groups facilitated concrete and easy learning for the students; contributed to the development of a sense of belonging to nature, environmental awareness, social values, responsibility, and self-confidence; and showed that students felt positive and motivated while generating solutions to real-world problems.